Pokud máte starší auto, možná už jste se setkali s tím, že jste ho nenastartovali, protože byla vybitá baterie. Stát se vám to mohlo už i letos, protože teploty v posledních dnech klesají pod bod mrazu i v nížinách. My pro vás máme drobný trik, který by vám s nastartováním auta mohl pomoci i tak.

To, že je vybitá autobaterie, poznáte docela jednoduše. Pokud ještě nějakou energii má, pak otáčí startérem, ale velmi pomalu a ten není schopen motor roztočit. Pokud už nemá energii žádnou, jen rozsvítí kontrolky a pak už jen cvakají relátka.

Naši dědové a otcové ještě své staré škodovky roztlačovali, to jim pomohlo nastartovat, ale u modernějších aut už se to nedoporučuje, protože by mohly přeskočit rozvody a napáchali bychom tím mnohem větší škody. Řešením je buď někdo s jiným autem a startovacími kabely, případně start-boxem anebo jednoduché dobití či výměna baterie.

Kontrolujete stav své autobaterie? Předejděte tomu, že své auto nenastartujete

Pokud ale ani jednu z těchto možností využít nemůžete, můžete jako poslední záchranu zkusit i malý trik. Ten nám ukazuje v přiloženém videu indický youtuber ElectroBOOM. Nedá se to využít úplně vždy, ale někdy to pomoci může. Použít můžete normálně dostupné baterie, které jsou určené například do přenosných svítilen, bezdrátových klávesnic, ovladačů k televizi a podobně – tužkové, buřtové, apod… Vyrobíte si vlastně takovou powerbanku.

Samotné baterky sice nemají tak velký proud, aby na ně auto nastartovalo, ale dokáží zlehka dobít autobaterii tak, že by mohla roztočit startérem. Youtube ukazuje, jak správně takové baterie zapojit, aby část své energie autobaterii předaly. Jednotlivé kusy spojil kabelem (vždy protipĺy ‚+‘ s ‚-‚) a potom je dalšími kusy kabelu připojil na autobaterii. Pak stačí několik minut počkat, než se autobaterie nabije, a pak zkusit nastartovat. Jemu se to povedlo, ale samozřejmě musíte mít malé baterky nabité…