Průmyslová vrata musí odolat velké zátěži, být pevná a bytelná, ovšem zároveň splňovat požadavky na snadnou manipulovatelnost i bezpečný provoz. Určena jsou především pro průmysl, ale využití najdou i jinde. Nejčastěji se jimi opatřují výrobní haly, garáže, autoservisy, mycí linky a sklady. Musí vyhovět především vysoké frekvenci používání a velkým rozměrům otvorů.

Vrata na míru?

Vrata se vyrábějí s různými typy kování a otevírání. K nejběžnějším typům patří sekční průmyslová vrata pro svou jednoduchou konstrukci, moderní vzhled a snadnou ovladatelnost. Otevírají se kolmo a tím pádem šetří prostor před vraty i za nimi. Články vrat jsou posunovány pod stropem, svisle nad stavebním otvorem nebo střechou. Zajímavou variantou jsou pak rolovací nebo rychloběžná průmyslová vrata. Ve valné většině případů je nutno vyrobit nebo minimálně přizpůsobit vrata zákazníkovi na míru, aby přesně padla do daného otvoru a zároveň vyhověla v požadavcích na funkčnost i design. Zaměřit bychom se měli i na jejich tepelně-izolační vlastnosti, aby skrz ně zbytečně neunikalo teplo z objektu ven.

Pohodlný elektrický pohon

Nezbytným doplňkem průmyslových vrat bývá elektrický pohon, otevírat je ručně nebývá vhodné ani praktické, většinou je to spíše nemožné. Ovládání je možné dálkově, ručně, tlačítkem i různými spínači. Zajímavou variantou je indukční smyčka, která se umístí do podlahy před vraty, a po najetí auta na tuto smyčku se vrata otevřou.

Jak mohou sekční vrata vypadat?

Vyrobena jsou většinou z ocelových nebo hliníkových lamel, vnitřní a vnější plášť je spojen polyuretanovou pěnou, nadlehčována jsou vyrovnávací pružinou. Sekce vrat mohou být nejen plné, ale i prosklené. Průhledná vrata jsou žádána především v autosalonech. Integrované vstupní dveře jsou praktickým prvkem, nad kterým je dobré zauvažovat. Umožní vstup do haly bez otevírání celých vrat, zevnitř neuniká teplo a je to i bezpečnější varianta.

Další typy vrat

Sekční průmyslová vrata vyhoví většině zákazníků, možná ale pro vás budou přijatelnější další varianty. Ocelová rolovací vrata jsou vhodná všude tam, kde je kritický nedostatek místa a ostatní typy vrat by zde neuspěly. Nejsou ale nijak „vachrlatá“, konstrukce je dostatečně bytelná, z kvalitních ocelových lamel vyplněných polyuretanem. Instalovat se mohou před i za otvor. Rychloběžná průmyslová vrata jsou určena pro intenzivní dlouhodobou zátěž, zkrátka tam, kde se budou neustále otevírat a zavírat. Většinou se s nimi setkáme ve skladech, halách, potravinářských provozech a hypermarketech. Vyplněna bývají materiálem PES zesíleným tkaninou, průhledným i neprůhledným. Zamezí úniku tepla, chladu, hluku, průvanu, prachu a snižují spotřebu energií.

Přečtěte si také:  Cpát se do garáží s dodávkou nebyl dobrý nápad. Nejspíš za něj mohl alkohol

prumyslova_vrata_1