ŠKODA se na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, který se koná již od zítra, 11.července do neděle 14. července 2013, rozhodně neztratí. Vedle světové premiéry nové generace modelu ŠKODA Octavia RS představuje na závodní trati hned tři úžasné vozy ze své 112leté sportovní historie: ŠKODA 1101 Sport, ŠKODA 130 RS a soutěžní speciál ŠKODA Fabia WRC.

Festival rychlosti v jihoanglickém Goodwoodu se letos koná již po dvacáté. Se zhruba 150 000 návštěvníky z celého světa je tato akce největším srazem historických sportovních vozů na světě. Na 1,7 kilometru dlouhé trati závodu do vrchu a na rallyové rychlostní zkoušce se přitom představí historické i současné závodní vozy všech kategorií.

„Motoristický sport už od počátků značky motivuje společnost ŠKODA k maximálním výkonům jak na závodních tratích, tak v technickém vývoji,“ říká předseda představenstva společnosti ŠKODA Prof. Dr. h.c. Winfried Vahland. „Naši zakladatelé byli průkopníky mobility, a stejně jako mnoho dalších lidí té doby byli fascinováni rychlostí. Sportovní úspěchy slavila ŠKODA již v pionýrských dobách automobilismu a slaví je i dnes v mezinárodních rally. Jsme velice hrdí na naši sportovní tradici a tři vynikající zástupce této historie teď v Goodwoodu představujeme,“ dodává Vahland.

ŠKODA 1101 Sport byla prvním závodním vozem značky ŠKODA po druhé světové válce, v roce 1950 vznikla pro 24hodinový závod v Le Mans. Pohon zajišťuje čtyřválcový motor o objemu 1 498 cm³ s výkonem 142 koní, vůz váží pouhých 665 kg i díky použití karoserie z lehkých slitin. Největší rychlost činí 215 km/h.

ŠKODA 130 RS je jedním z nejúspěšnějších závodních vozů své doby. Od svého startu v roce 1975 až do začátku osmdesátých let byl vůz nedílnou součástí automobilových soutěží a okruhových závodů. Tento závodní vůz, označovaný také za ‚Porsche Východu’, má na svém kontě mimo jiné i vítězství v Mistrovství Evropy cestovních vozů v roce 1981 a double na Rallye Monte-Carlo 1977 v kategorii vozů s objemem motoru do 1 300 cm3. V Goodwoodu představí česká automobilka vůz vyrobený v roce 1977. Čtyřválcový motor o objemu 1 289 cm³ dává výkon 139 koňských sil. Maximální rychlost kupé ŠKODA 130 RS činí 200 km/h.

Přečtěte si také:  Škodovky jezdí na elektřinu už více než sto let

Trio historických sportovních vozů z Mladé Boleslavi doplňuje jako ‚youngster‘ soutěžní speciál ŠKODA Fabia WRC z roku 2003. Pod kapotou vozu Fabia WRC pracuje čtyřválcový, turbodmychadlem přeplňovaný benzinový motor o objemu 1 999 cm³ s výkonem 300 koní. Fabia WRC s pohonem všech kol byla vyvinuta podle pravidel kategorie FIA World Rally Car a do roku 2007 budila značnou pozornost na mistrovství světa v automobilových soutěžích a při národních rally. V Goodwoodu bude Fabia WRC startovat na rychlostní zkoušce, na které se bude konat závod soutěžních vozů. Trať ‚Forest Rally Stage‘ je dlouhá 2,5 km a vede po štěrkem pokryté lesní cestě ve tvaru písmene U.

Vedle účasti tří historických závodních vozů oslaví ŠKODA na Festivalu rychlosti v Goodwoodu také světovou premiéru nové generace modelu ŠKODA Octavia RS. Nejrychlejší Octavia všech dob zaujme výkonnými a současně šetrnými motory, sportovním designem a moderní technikou. Nejnovější ŠKODA Octavia RS akceleruje z 0 na 100 km/h za 6,8 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 248 km/h. Dostatek síly dodává nové generaci modelu ŠKODA Octavia RS jeden ze dvou nových čtyřválců: dvoulitrový benzinový motor o výkonu 162 kW/220 koní nebo dvoulitrový naftový motor o výkonu 135 kW/184 koní.

Tisková zpráva/-PS-