Volvo představilo systém rozpoznávání cyklistů – video

Autor: Pavel Srp - 6. 3. 2013


Doug Speck, vrchní viceprezident pro marketing, prodej a služby zákazníkům ve společnosti Volvo Car Group, v úterý na tiskové konferenci konané u příležitosti Ženevského autosalonu 2013 doslova přivezl další světové prvenství značky Volvo v oblasti automobilové bezpečnosti. Představil průlomovou bezpečnostní funkci: technologii schopnou rozpoznat a automaticky zabrzdit vozidlo v případě, že se do jeho jízdní dráhy dostane cyklista. Sám přitom přijel na pódium na jízdním kole.

Nová funkce je rozšířením stávající technologie rozpoznávání a automatického brzdění, která se nově nazývá systém rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí automatického brzdění. Všechny vozy vybavené systémem rozpoznávání chodců budou zároveň schopné rozpoznávat i cyklisty.

„Vzhledem k pozici lídra v oblasti automobilové bezpečnosti jsme jako první automobilka představili všechny systémy rozpoznávání a automatického brzdění počínaje první generací systému na podporu brzdění v roce 2006 a konče systémem rozpoznávání chodců s funkcí automatického brzdění v roce 2010,“ uvedl Doug Speck.

Prevence nehod

Podle statistik je přibližně 50% všech cyklistů, kteří zemřou na evropských silnicích, usmrceno při kolizi s automobilem. A to rozhodně nejsou malá čísla. V loňském roce zemřelo jen na českých silnicích 64 cyklistů a těžce zraněno bylo dalších 464, lehkých zranění bylo evidováno 3038.

Ke snížení nehod cyklistů chce přispět nová technologie rozpoznávání chodců a cyklistů ve vozidlech Volvo. Rozšíření stávající technologie rozpoznávání a automatického brzdění na určité situace zahrnující cyklisty umožňuje nový pokročilý software a rychlejší technologie zpracování obrazu.

„Naše řešení pro prevenci kolizí s nechráněnými účastníky silničního provozu jsou v automobilovém průmyslu zcela ojedinělé. Díky rozšiřování technologie o nové objekty a situace upevňujeme naši vedoucí pozici v oblasti automobilové bezpečnosti. Postupujeme k našemu dlouhodobému cíli vyrábět automobily, u kterých nebude k nehodám vůbec docházet,“ uvedl Doug Speck.

Automatické brzdění

Cyklista v jízdním pruhu, který se náhle připlete do dráhy vozidla – to je jeden typ nehod, který systém rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí automatického brzdění řeší. Tento nový systém bude od poloviny května 2013 dostupný pro modely Volvo V40, S60, V60, XC60, V70, XC70 a S80.

Nejmodernější čidla sledují prostor před vozidlem. Pokud cyklista jedoucí stejným směrem náhle vybočí do jízdní dráhy vozidla a hrozí nebezpečí srážky, systém vydá upozornění a začne ihned naplno brzdit.

Rychlost vozidla má na následky nehody rozhodující vliv. Při nižší rychlosti nárazu se významně snižuje riziko vzniku závažných poranění.

Kombinace kamery a radaru

Systém rozpoznávání chodců a cyklistů s funkcí automatického brzdění je tvořen radarem umístěným za mřížkou chladiče, kamerou před vnitřním zpětným zrcátkem a centrální řídicí jednotkou. Úkolem radaru je detekovat objekty před vozidlem a určovat jejich vzdálenost. Kamera určuje, o jaký typ objektů se jedná. Díky širokému zornému poli dvoumodulárního radaru lze chodce a cyklisty včas identifikovat. Kamera s vysokým rozlišením umožňuje sledování směru pohybu chodců a cyklistů. Centrální řídicí jednotka situaci před vozidlem průběžně monitoruje a vyhodnocuje.

Pro aktivaci automatického brzdění je nezbytné, aby objekt potvrdila obě zařízení – kamera i radar. Nejmodernější čidla v případě potřeby umožňují okamžité využití plného výkonu brzdové soustavy. Tato technologie také sleduje vozidla jedoucí ve stejném pruhu.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru