Na autosalonu v Ženevě bylo oficiálně představeno nové Volvo V40, které se již při své premiéře chlubilo celou řadou nových bezpečnostních prvků. Na to jsme u Volva zvyklí, bezpečnost mají již od svých počátků na prvním místě. Teď se k nám ale dostalo video, kde je detailně ukázáno co se stane, když se V40 srazí s chodcem. Volvo jako první vyvinulo airbag pro chodce, a právě u své novinky ho používá jako úplně první na světě.

Celý systém funguje tak, že ve chvíli kdy senzory zaznamenají fyzický kontakt s chodcem, uvolní se zadní část kapoty, která se zároveň lehce nadzvedne a spoza ní vystřelí masivní airbag. Ten pokrývá nejen celou šíři kapoty a čelního okna, ale také A-sloupky. To minimalizuje možný náraz a velké poranění hlavy chodce.

Mimo tuto novinku nabízí Volvo V40 také další plejádu bezpečnostních asistentů. Jen namátkou je to třeba hlídání jízdního pruhu, režim City Safety fungující až do rychlosti 50 km/h (dokáže zastavit auto před překážkou nebo maximálně minimalizovat následky nehody), nejnovější variantu parkovacího asistenta a mnoho dalších.

Celé tohle snažení Volva (a nejen jeho) je z důvodu splnění celoevropských pravidel bezpečnosti chodců, které vydala Evropská komise. Postupně se nové vozy budou stavět tak, že nebude důležité jak vypadají, jak jedou či jak moc jsou řidičsky zábavná. Nejdůležitější bude bezpečnost – a to ať chodců, tak dalších účastníků provozu. Myšlenka je to podle mého opravdu pěkná, ale myslím si, že pánové v Bruselu by si měli uvědomit, že chodci i řidiči jsou jen lidé, a nebýt občas lidské blbosti, airbagy by vůbec nebyly potřeba.

-AR-

Comments are closed.