Volvo Concept Estate: koncept XC90 v Ženevě – foto + video

Od Pavel Srp | 28. 2. 2014


Společnost Volvo Car Group se chystá na ženevském autosalonu odhalit třetí z řady koncepčních vozidel, Concept Estate, který navazuje na úspěšný designový jazyk exteriéru předchozích dvou studií. Zároveň však také naznačuje směr budoucího vývoje interiérů modelů Volvo, v němž půjde vzhled ruku v ruce s funkčností.

Jedním z výrazných designových aspektů interiéru Volva Concept Estate je jeho jednoduchost. Tradiční skupina tlačítek a ovládacích prvků byla nahrazena jedním velkým dotykovým displejem připomínajícím tablet, který je umístěn ve středové konzole a jasně vypovídá o tom, že se jedná o interiér 21. století.

„Základní myšlenkou bylo seskupit ovládací prvky a informační prostředí do jednoho dokonale intuitivního a uživatelsky přátelského rozhraní. Vše je přesně tam, kde byste to očekávali, díky čemuž bude řízení tohoto vozu zábavnější, efektivnější a bezpečnější,“ vysvětluje senior viceprezident oddělení designu ve společnosti Volvo Car Group Thomas Ingenlath.

Tento dotykový displej se stane díky spojení se speciálně navrženým softwarem Volvo hlavním ovládacím panelem, díky čemuž vstoupí zákazníci Volva do zcela nové dimenze řízení. Dotykový displej nahradí všechny ovládací prvky a tlačítka s výjimkou několika základních funkcí, jako jsou regulace hlasitosti, přehrávání/pozastavení, výstražná světla a vyhřívání oken. Zároveň tento panel hladce spolupracuje s digitální přístrojovou deskou před řidičem.

„Pokud člověk nemusí řešit nespočet tlačítek a ovládacích prvků pro stále rostoucí množství funkcí, je to, jako by se zbavil pout,“ míní Robin Page, ředitel oddělení pro design interiéru ve společnosti Volvo Car Group. „Toto opatření nám současně umožnilo začlenit displej do elegantní architektury interiéru. Tento koncepční vůz je ukázkou integrace uživatelského rozhraní v naší nové generaci vozů.“

Volvo je společností, která změnila definici vozu kombi tím, že spojila funkčnost, houževnatost a praktický charakter s výkonem. Volvo V70 a XC70 patří mezi nejoblíbenější kombi na trhu a nový Concept Estate naznačuje způsob, jakým by mohla společnost využít tohoto dědictví u budoucích modelů.

Volvo zahájilo se svými koncepčními vozy vítězné tažení. Concept Coupe získal na autosalonu ve Frankfurtu od předního německého motoristického magazínu přezdívku „Hvězda show“, zatímco Volvu Concept XC Coupe bylo na detroitském autosalonu uděleno prestižní ocenění „EyesON Design“.

Přečtěte si také:  Škoda odhalila první skicu interiéru chystaného sedmimístného modelu. Začne nový designový jazyk

Celosvětová pozornost věnovaná koncepčním vozům Volvo je o to intenzivnější, že představují první výrazná vodítka, na jejichž základě lze předjímat, jak budou vypadat netrpělivě očekávané XC90 SUV a následující modely. Nová XC90 bude uvedena koncem tohoto roku.

Inspirace v historii značky

V zádi Volva Concept Estate lze rozpoznat rysy Volva 1800 ES ze začátku 70. let.

„Modely 1800 se již staly legendami proslulými svými půvabnými křivkami a detaily. Nicméně nové využití prvků exteriéru a interiéru současných vozů nemá nic společného s retro stylem. My s těmito rafinovanými křivkami pracujeme tak, abychom nejen odkázali na slavnou minulost, ale abychom zároveň vytvořili formu budoucnosti, která se stane jasným identifikačním prvkem značky,“ říká Thomas Ingenlath.

Jemná inspirace modely 1800 je patrná i v několika detailech interiéru Concept Estate, mezi něž patří například dvouramenný volant a vzhled přístrojové desky.

Robin Page vysvětluje: „První čtyři desetiletí v historii značky Volvo byla charakteristická právě klasickým řemeslným zpracováním a vysoce kvalitními materiály. My chceme tuto zásadní součást DNA naší značky sloučit s dnešním důrazem na moderní technologie a inteligentní funkce. Ve voze Concept Estate se zároveň promítá také přidaná kreativita na skandinávský způsob. Výsledkem je exotický interiér plný autentickým materiálů a krásných detailů.“

Půvabné a odlišné

Aplikací tohoto přístupu na legendární kombi, jež je ztělesněním všestranné praktičnosti severské značky, byl vytvořen vůz, který je krásný, ale zároveň se liší od ostatních.

Velkorysá vzdálenost mezi palubní deskou a nápravou, nízká kapota, elegantní silueta a skleněná střecha, to vše přispívá k působivému charakteru tohoto dynamického, a přesto praktického třídveřového sportovního kombi. Moderní a stylovou auru podtrhuje kontrast mezi tmavě hnědým lakem hluboce působícího odstínu a lesklými pětipaprskovými 21″ koly.

Stejně jako je tomu u Volva Concept Coupe a Concept XC Coupe, také tvář Volva Concept Estate je charakterizována novým tvarem kapoty a „plovoucí“ mřížkou chladiče, která je lemována světlomety se světly pro denní svícení (DRL), nově formovanými do tvaru T. Dalším rozpoznávacím prvkem nastoleného designového směru společnosti Volvo Car jsou zadní světla.

Švédské skrz naskrz

Přečtěte si také:  Lexus ukázal fotky nového elektrického sporťáku. Z 0 na stovce bude za 2 sekundy a dojede až 700 km

Bohatým zdrojem inspirace se designérskému týmu staly extrovertní charakter a barevné trendy nadčasového švédského životního stylu a designu. Cestující na všech čtyřech sedadlech jsou chráněni oranžovými bezpečnostními pásy, jež ladí s exkluzivními tkanými vlněnými koberečky ze švédské designérské dílny Kasthall.

Také křišťálová hlavice řadicí páky značky Orrefors/Kosta Boda nese oranžové prvky, zatímco kostkovaný černobílý vlněný textilní materiál použitý na polstrování stropu a dekoraci zadních částí předních sedadel dodává tomuto „obýváčku“ na hravosti.

„Kreativitě se ve švédské společnosti meze nekladou. To se týká designu a technologií stejně jako módy, hudby a divadla. My jsme se nechali inspirovat všemi těmito aspekty k vytvoření nového, vzrušujícího vyjádření švédské podstaty,“ říká Thomas Ingenlath.

Ve stylu skandinávského obývacího pokoje

Exkluzivní atmosféru uvnitř Volva Concept Estate umocňují elegantní, ručně zpracované prvky, jako je například palubní deska potažená silnou, přírodně barvenou sedlovou kůží značky Tärnsjö, obložení z voskovaného, přirozeně stárnoucího dřeva a obráběné měděné detaily.

„Interiér působí mimořádně svěžím dojmem. Světlo procházející skleněnou střechou dopadá na sedadla z jemné kůže z dílny Bridge of Wear a pomáhá vytvořit prosluněnou a příjemnou atmosféru, která je známkou švédských obývacích pokojů. Je to místo, kde se cítíte pohodlně a nechce se vám je opustit,“ přibližuje Robin Page.

Design v duchu švédské hry „kubb“

Prostředí v interiéru může cestující ve voze inspirovat k zastávce na piknik a na švédskou hru „kubb“. Speciálně navržená herní sada je vidět skrz podlahu zavazadlového prostoru.

„Neznáte pravidla? Žádný problém. Jsou totiž vytištěna na průhledné podlaze. A déšť již nebude výmluva. V zadní části vozu totiž najdete také exkluzivní pláštěnky Stutterheim,“ vysvětluje Robin Page.

Tisková zpráva/-PS-