Volvo seznámilo veřejnost se svou ambicí, na základě níž by měly být počínaje rokem 2025 plastové díly v každém novém voze Volvo z 25 % vyrobeny z recyklovaného materiálu.

Souběžně s tím automobilka vyzývá dodavatele pro automobilový průmysl, aby intenzivněji spolupracovali s výrobci automobilů a společně vyvinuli novou generaci součástek s maximálně udržitelným charakterem s důrazem na rozsáhlejší využívání recyklovaných plastů.

Aby společnost Volvo Cars demonstrovala životaschopnost své ambice, představila speciální verzi svého plug-in hybridního SUV, Volva XC60 T8, které se na první pohled neliší od stávajícího modelu, ale u něhož byla celá řada plastových dílů vyrobena z recyklovaných materiálů.

„Společnost Volvo Cars se zavázala minimalizovat svou globální ekologickou stopu,“ uvedl prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars Håkan Samuelsson. „Péče o životní prostředí představuje jednu z klíčových hodnot, které automobilka Volvo vyznává, a my budeme i nadále pokračovat v hledání nových způsobů, jak dodat našemu podnikání udržitelnější rozměr. Uvedený vůz a naše ambice využívat recyklované plasty jsou jen dalšími doklady toho, že svůj závazek bereme vážně.“

Součástí výbavy interiéru speciální verze Volva XC60 je středový tunel vyrobený z recyklovaných vláken a plastů získaných z vyřazených rybářských sítí a námořních lan. Podlahové koberečky jsou utkány z vláken získaných z recyklovaných plastových PET lahví a z recyklované bavlny pocházející z odstřižků při výrobě oděvů. Také na výrobu sedadel byla zčásti využita PET vlákna z plastových lahví. Dalším recyklovaným prvkem je zvuková izolace pod kapotou vozu, která byla vyrobena ze sedadel starých vozů Volvo určených k likvidaci.

„Pokud jde o udržitelnou výrobu, již dnes spolupracujeme s několika skvělými dodavateli, kteří myslí na budoucnost,“ sdělila Martina Buchhauser, senior viceprezidentka pro globální zásobování ve společnosti Volvo Cars. „Nicméně pokud chceme naši ambici proměnit v realitu, potřebujeme, aby byly recyklované plasty dostupnější. Proto oslovujeme další dodavatele a nové partnery, aby se k nám připojili při prozkoumávání možností recyklovaných plastů a pomohli nám náš záměr uskutečnit.“

Volvo XC60 „z recyklovaných plastů“ bylo představeno na jednání Ocean Summit pořádaném v rámci göteborské zastávky závodu Volvo Ocean Race. Celý závod se v rámci partnerství s kampaní Clean Seas (Čistá moře) Organizace spojených národů zaměřuje na udržitelný rozvoj, přičemž jeho hlavní poselství zní: Turn The Tide On Plastic (Zastavme příliv plastů).

Přečtěte si také:  Aktivisté chtějí v Evropě absolutní zákaz reklam na fosilní paliva

„Zásadním předpokladem pro minimalizaci znečištění oceánů plasty je extenzivní recyklace a opětovné využívání plastů,“ uvedl Erik Solheim, vrchní představitel OSN v oblasti životního prostředí. „Krok automobilky Volvo, v rámci něhož hodlá do designu příští generace svých vozů integrovat recyklované plasty, nastavuje nový standard, který, doufejme, budou ostatní výrobci automobilů následovat. Jedná se o důkaz, že lze problém vyřešit prostřednictvím designu a inovativního přístupu.“

Ambice využívat recyklované plasty je zatím nejprogresivnějším prohlášením vztahujícím se k recyklovaným plastům, se kterým kdy přišel jakýkoli výrobce prémiových automobilů. Společnost Volvo Cars tím opět demonstrovala, že bere svůj závazek ke snižování dopadu svého podnikání a svých produktů na životní prostředí velmi vážně. Minulý měsíc se švédská automobilka pro změnu zavázala odstranit do konce roku 2019 ze všech svých areálů a akcí jednorázové plasty.

Součástí její snahy je i závazek přijatý v roce 2017, na jehož základě mají být všechny nové vozy Volvo uvedené na trh po roce 2019 elektrifikované. Své odhodlání k naplnění své elektrifikační strategie automobilka Volvo Cars minulý měsíc potvrdila prohlášením, že bude usilovat o to, aby v roce 2025 tvořila 50 % jejího globálního prodeje plně elektrická vozidla.

Z hlediska provozu je cílem automobilky Volvo Cars dosáhnout do roku 2025 klimaticky neutrální výroby. O tomto předsevzetí svědčí i továrna na motory ve švédském Skövde, která se v lednu letošního roku stala první klimaticky neutrální továrnou společnosti.