Pokud byste čekali, že za systémem automatického vypnutí tankovací pistole jsou nějaká chytrá elektronická čidla, mýlili byste se. Jde vlastně o velmi jednoduchý mechanismus, který ale může mít své mouchy. Vysvětlíme vám, jak to celé funguje a proč se tankovací pistole občas zastavuje i ve chvíli, kdy nádrže není ani zdaleka plná.
Celý systém funguje s využitím Venturiho efektu. Wikipedie jej popisuje následovně: „Vychází ze skutečnosti, že tlak v proudící tekutině je nepřímo úměrný rychlosti proudění tekutiny. Aby menším průřezem trubice prošlo za jednotku času stejné množství kapaliny (jinak by docházelo k hromadění), musí proudění zrychlit. Aby byl splněn všeobecně platný zákon zachování energie, musí být takto získaná kinetická energie vyrovnána snížením tlaku.“ Zní to dost složitě, ale ve skutečnosti je to poměrně jednoduché.
Vysvětlení ze sítě čerpacích stanic Benzina je přeci jen ale srozumitelnější: „Protékající palivo vytváří podtlak, čímž se trubičkou v hrdle pistole přisává vzduch. Jakmile hladina paliva v nádrži vystoupá až k okraji pistole, ucpe se přístup vzduchu, což vyvolá změnu tlaků v pákovém systému. Díky tomu dojde k uzavření přívodu paliva.“
Ovšem čas od času se vám jistě stává, že se pistole během tankování vypne, aniž by byla nádrž plná. Chybu nehledejte u sebe. S největší pravděpodobností je problém přímo na straně čerpací stanice, respektive samotné pistole. V prvé řadě může být ucpaný přístup vzduchu, například znečištěním. S tím bohužel vy nic neuděláte. V některých případech ale může být problém také ve velkém průtoku, respektive tlaku paliva, které se z pistole nestíhá dostávat do nádrže. V tu chvíli buď můžete zkusit tankovat manuálně s tím, že pistoli zmáčknete o něco méně a tím tak zmenšíte průtok paliva. Někdy pomůže pistoli lehce povysunout.