startovaci-kabely

Aby některá studená zimní rána nebyla před cestou do práce ještě mrazivější, je třeba mít v záloze opravdu kvalitního pomocníka v případech, kdy bude autobaterie vašeho auta vybitá natolik, že už motor nedokáže nastartovat. Řešením je startování za pomoci jiného vozu přes startovací kabely.

Jak startovací kabely vybírat?

„Kupovat startovací kabely na váhu je trochu zjednodušené doporučení, ale když se proberete nabídkami v některých obchodech, tak tam najdete spoustu produktů, které rozhodně bezproblémové nastartování nezaručí,“ říká Jindřich Krejčí ze sítě autoservisů ProfiAuto.

Takové kabely jsou sice zabalené v hezkých krabičkách a za skvělou cenu, ale na to, aby v zimě zachránily řidičům „kůži“ už bohužel nestačí. Skutečně spolehlivý startovací pomocník je vyrobený z potřebného množství měděného kabelu, který se samozřejmě pak vyznačuje odpovídající hmotností.

U benzínového auta by měly stačit kabely s průřezem 16 mm² a s délkou 3 metry. Každý další metr navíc představuje zbytečný odpor, a proto je při nákupu dobré se zaměřit také na správný poměr mezi délkou a průřezem. Pro dieselová auta a silnější motory pak bude dostačovat průřez 25 mm² s délkou 5 metrů pro bezproblémový přenos proudu.

„Dejte si pozor na některé levné napodobeniny, které sice například deklarují průřez 25 mm², ale pod silnou vrstvou izolace nakonec najdete měděný vodič jen o průřezu 5 mm²,“ dodává Jindřich Krejčí.

Kontrolujete stav své autobaterie? Předejděte tomu, že své auto nenastartujete

Jak správně zapojit kabely:

  1. Červený (zpravidla) kabel připojit na kladný pól (+) vybité baterie
  2. Druhý konec červeného kabelu připojit na kladný pól nabité baterie
  3. Černý (zpravidla) kabel připojit na záporný pól (-) nabité baterie
  4. Druhý konec černého kabelu připojit na kostru vozidla s vybitou baterií

Pěknou grafiku si k tomu připravil i BESIP:

BESIP-jak-zapojit-startovaci-kabely-na-autobaterii