Říká se, že Česko má jednu z nejlepších sítí hromadné dopravy na světě. Poměrně levně se autobusem nebo vlakem dostanete skoro kamkoliv. A právě s autobusy se řidiči setkávají jak ve městech, tak mimo ně. Proto je dobré si připomenout, jak bychom se my řidiči k autobusům v zastávkách měli chovat, ale nezapomeneme ani na samotné řidiče těchto dopravních prostředků. Každý má totiž své povinnosti, které přispívají k větší bezpečnosti a plynulosti dopravy.
Pustit musíme, ohrozit nesmí
Mějte na paměti, že je rozdíl v tom, jestli chce autobus vyjet ze zastávky v obci či mimo ni. Zákon o provozu na pozemních komunikacích jasně říká: „Řidiči autobusu hromadné dopravy osob nebo trolejbusu musí v obci řidiči ostatních vozidel umožnit vyjetí ze zastávky nebo ze zastávkového pruhu, a to snížením rychlosti jízdy, popřípadě i zastavením vozidla; řidič autobusu nebo trolejbusu přitom nesmí ohrozit zejména řidiče vozidel jedoucích stejným směrem.“
To znamená, že pokud v obci uvidíte autobus, který chce vyjet ze zastávky, musíte mu to umožnit. Platí tedy, že bychom měli předvídat. Jakmile má autobus zavřené dveře, dá se očekávat, že řidič vyhodí blinkr a rozjede se. Ideální je tedy včas zpomalit a tento postup očekávat. Řidiči autobusů ale zároveň musí pamatovat na tu větu týkající se toho, že ostatní řidiče nesmí ohrozit. Občas vidíme zběsilé vyjetí ze zastávky bez blinkru a bez podívání se do zrcátek. Ke zbytečné nehodě pak není daleko. Sami jsme zažili, situaci, kdy řidič vyjel ze zastávky ve chvíli, kdy jsme s autem byli zhruba v jeho polovině. Vůbec o tom asi nevěděl, prostě se rozjel. Na to musí řidiči autobusů dávat opravdu velký pozor.
Mimo obec ovšem žádná povinnost pustit autobus ze zastávky neexistuje. Ani by to vzhledem k rychlostech na okreskách nedávalo smysl. V těchto případech by měli řidiči autobusů vyjet ze zastávky až v tu chvíli, kdy na to mají dost času a místa.
Pozor na dvě výjimky
Tou první je situace, kdy autobus nebo jakýkoliv jiný prostředek hromadné dopravy zastaví v obci v zastávce bez nástupního ostrůvku nebo bez nástupiště na zvýšeném tramvajovém pásu. V takovém případě musíme zastavit za vozidlem hromadné dopravy a počkat, až všichni vystoupí a nastoupí. Jakmile se dveře zavřou, můžeme jet dál. A nezapomínejme na to, že v případě kolony kolem takového místa nesmíme v prostoru pro vystoupení a nastoupení cestujících zůstat stát! Na silnici nás na to upozorňují žluté čáry a je nezbytné je respektovat.
Druhou jsou autobusy převážející děti. Ty poznáte snadno, mají samolepky s piktogramem dětí. Jakmile takto označený autobus zastaví v zastávce, nesmíte kolem něj projet. Je potřeba počkat, dokud se autobus znovu nerozjede a pak teprve pokračovat v cestě. Důvod pro to je prostý. Děti, které vystoupí z autobusu často neřeší pravidla provozu, jsou zabrané do rozhovorů nebo se pošťuchují. A často přechází silnici před stojícím autobusem, což je chvíle, kdy snadno může dojít k nehodě.