Video nám ukáže, jak vidí svět autonomní automobily

Autor: Pavel Srp - 12. 8. 2018


Autonomní automobily se na silnicích objevují čím dál tím vice, ačkoliv jde zatím pouze o testovací stroje. Jak ale tato auta vidí svět? Podle čeho se řídí? Ukáže nám to video ze společnosti Drive.ai.

Než budou autonomní auta jezdit po silnicích, bude to ještě spoustu let trvat. Inženýři a technici si budou muset poradit s nepředvídatelnými situacemi, jako je předvídání chování chodců, cyklistů anebo dalších řidičů neautonomních automobilů, které spolu nebudou komunikovat. Naprogramovat takové chování je opravdu těžké a auta se budou muset asi učit přímo v provozu. Je tu ale také problém v rámci krizového rozhodování v krajních situacích, kdy by bylo nutné rozhodnout se, koho by autonomní auto mělo srazit, zranit či nakonec případně i usmrtit.

Stroje jsou ale samozřejmě schopny vyhodnotit více faktorů než lidé. Autonomní auta jsou totiž vybavena všemožnými kamerami, lidary, radary a další technikou, která neustále monitoruje okolí. V tom problém není, problém nakonec je to, jak je vyhodnotit. V tom už je jistá alchymie a řešení možností, co by kdyby. Každá společnost nakonec k tomuto ladění přistupuje po svém.

První vizualizace zobrazuje On-Board analýzu prostoru, tedy pohled na to, co musí počítač zpracovávat přímo při jízdě. Díky tomu tak lépe pochopíme, co a jak auto doopravdy vidí.

via GIPHY

Údaje z takových jízd se ukládají a dále zpracovávají. Vznikají z nich například trojrozměrné modely měst a dalších cest a silnic. Ty pomohou při dalším programování a rozhodování automobilových automobilů, jak se po městech pohybovat a jak se v některých situacích rozhodovat.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek