Také vám snad odjakživa voní benzin? A také jste si už jako malé děti tu vůni užívali, když táta tankoval? Nejste v tom sami a vědci konečně přišli s vysvětlením, proč tomu tak je. Dokonce přinesli hned dvě možná vysvětlení.
Vůni benzinu studovali vědci z univerzity v Liverpoolu, podle kterých jsou dvě hlavní teorie, proč je lidem tak příjemná. Ta první vychází z předpokladu slavného romanopisce Marcela Prousta, z psychologického jevu označovaném jako Proustův Fenomén. Ten jako jeden z prvních přišel s tím, že vůně mohou vyvolávat živé vzpomínky. A je jedno, jestli je to čerstvě posečená tráva, benzin nebo třeba zubní pasta. Podle vědců má lidský čichový systém blízko k těm částem mozku, které se zaměřují na emoce a paměť. Na základě toho se dá předpokládat, že vůni benzinu mají někteří spojenou s dětstvím, tedy s příjemným obdobím a rodinou.
Druhá teorie už tak romantická není. Ta totiž pracuje s fyziologií a tvrdí, že benzen obsažený v benzinu znecitlivuje naši mezolimbickou dráhu, tedy dopaminergní dráhu v mozku. A to nám na malou chvíli dá pocit příjemné vůně. Ale je to jen pocit, lépe řešeno jsou to zmatené smysly. Benzen je obsažen i v tabákovém kouři, lepidlech, ale i v barvách. A právě vůni těchto věcí někteří považují za příjemnou. Jenomže jde o chemikálii, která má na lidský organizmus velmi špatné účinky srovnatelné s tvrdými drogami.