Vánoční stromek je potřeba přepravovat co nejopatrněji. Základem musí být bezpečnost a dodržování zákona

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR, Besip - Foto: Mercedes-Benz - 2. 12. 2023


Někdo ho má ozdobený už měsíc, dalšího to teprve čeká. Pokud patříte do té druhé skupiny, a navíc ještě stromeček musíte koupit a dostat domů, poradíme vám, jak jej bezpečně převézt.

Na gumicuky zapomeňte

Je potřeba si uvědomit, že špatně upevněný vánoční strom se při nehodě, ale třeba jen i při prudkém brzdění může proměnit ve velmi nebezpečnou zbraň. Policisté radí strom nejlépe převážet uvnitř auta. Ale i tam musí být dobře upevněn. „Sklopíme zadní sedadla a vytvoříme větší ložnou plochu vozu. Dále za přední sedadlo uložíme pevnou dřevěnou desku tak, aby se o ni kolmo opřela spodní část stromku. Tím zaručíme bezpečnost osoby na předním sedadle a znemožníme propíchnutí sedadla stromkem při prudkém brzdění nebo nárazu. Dále celý strom svážeme a upevníme kurtou k okům v ložné části vozu,“ radila před časem krajská policejní tisková mluvčí Michaela Nováková.

Oborníci na bezpečnost z Besipu pak upozorňují: „Již při nehodě v rychlosti 50 km/h bude mít třicetikilový stromek sílu odpovídající hmotnosti cca 750 kg.“ K ochraně potahu sedadel a čalounění použijte deku nebo staré oblečení. Tím zabráníte poškození interiéru od pryskyřice nebo nečistot ze stromku. Při přepravě s otevřenými dveřmi od kufru pak nezapomínejte, že nijak nesmíte zakrýt zadní svítilny nebo registrační značku. Víko zavazadelníku zajistěte popruhem proti otevření při přejezdu nerovností na vozovce.

Kdo si nechce dělat nepořádek v autě, ten většinou volí přepravu stromu na střeše vozidla. Ale pozor, i to má svá pravidla. V prvé řadě zapomeňte na připevnění stromu pomocí gumicuků. Ty se totiž mohou při prudkém brzdění nebo nehodě natáhnout nebo dokonce prasknout. Stromek pak snadno vyletí dopředu a může působit jako nebezpečné beranidlo.

„Špička stromu musí při transportu směřovat dozadu, osekaný konec kmene dopředu. Proud vzduchu tak neotrhá větve. Pokud strom vyčnívá více než jeden metr za záď auta, musí být označený červeným praporkem o minimální velikosti 30 x 30 cm, nikoli reflexní vestou z vozu,“ upozorňuje mluvčí Michaela Nováková. A nezapomeňte, že stromek jak v autě, tak na střeše musí být správně připevněn tak, aby se nepohnul ani směrem vpřed či vzad, ale i do stran.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *