cestovani-se psem-jak-na-to

Vánoční cestování je tu: Jak bezpečně převážet psa v autě?

Autor: Tisková zpráva - 23. 12. 2019


Mnoho řidičů se vydává na cesty i se svými čtyřnohými mazlíčky. Ať už jde o víkendový výlet za příbuznými, rodinnou dovolenou nebo služební cestu, vždy je nutné zvíře v autě správně zabezpečit. Pes na volno může zapříčinit v lepším případě pokutu, v horším i dopravní nehodu. Na co si dát pozor a jaké auto na cestování se psem zvolit?

Jaké auto zvolit?

Mnoho lidí si na cesty na dovolenou nebo do zahraničí auto půjčuje – jedním z hlavních důvodů je nedostatek zavazadlového prostoru ve vlastním autě. Pes požadavky na prostor ještě navyšuje a stejně jako zavazadla je třeba ho „uložit“ především bezpečně. Na to je nutné myslet už při výběru auta. „Poptávka po vozech, v nichž majitelé umožňují přepravu domácích mazlíčků, neustále roste. Proto jsme do vyhledávání přidali i filtr Zvířata, který zobrazí právě pouze tato auta,“ říká Radim Šimek, specialista zákaznické podpory společnosti HoppyGo, která je největší českou platformou pro sdílení automobilů mezi uživateli. „Zákazníkům, kteří se chystají na cestu se čtyřnohým mazlíčkem a váhají, jaký typ auta zvolit, pak doporučujeme sáhnout po vozu typu kombi, kde se do zavazadlového prostoru bez problémů vejde i větší plemeno.“

Bezpečí všech pasažérů

Nesprávně zajištěný pes v autě může při silniční kontrole vyjít poměrně draho. Ačkoliv zákon specificky nestanovuje, jak přesně by měla přeprava psa v autě vypadat, nutnost zabezpečení je definována v §52 Zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb. Zvíře by podle něj mělo být přepravováno tak, aby nedošlo k ohrožení samotného zvířete, ale ani ostatních cestujících, a zároveň nebyla ohrožena ani bezpečnost provozu. Za špatně zabezpečeného psa hrozí na místě pokuta až dva tisíce korun, ve správním řízení ještě vyšší. Je nutné si uvědomit také to, že volně se pohybující pes v autě představuje velké riziko pro ostatní pasažéry. Zvíře se může kdykoliv leknout, zabránit řidiči ve výhledu nebo ovládání vozu a způsobit tak nehodu nebo zranění cestujících.

Se psem do zahraničí

Při zahraničních cestách je třeba věnovat pozornost zákonům cílové země. V rámci Evropské unie je nutností, aby byl pes očipovaný, očkovaný proti vzteklině a měl svůj pas, některé země vyžadují i odčervení zvířete. Cesty se zvířaty mimo EU se řídí předpisy dané země a je vhodné si dohledat konkrétní pravidla – například na stránkách Státní veterinární správy.

Vývoj zavazadlové prostoru Fordu Focus dostal na starosti pes jménem Emil

Mříž nebo přepravní box?

Možností, jak psa při kratších i delších cestách v autě zabezpečit, je hned několik. Odvíjí se především od velikosti plemene a typu vozu, vždy však platí, že na prvním místě je bezpečí všech přepravovaných. Pes by měl být zajištěn tak, aby nedocházelo k jeho týrání (Zákon č. 246/1992 Sb.), měl dostatek prostoru k zaujmutí přirozené polohy a cestou tedy netrpěl. Lidé vyrážející se psy na cesty pravidelně mohou do auta instalovat mříž, která oddělí zavazadlový prostor od zbytku vozu. Některým zvířatům však nemusí vyhovovat otevřený prostor kufru a pro tyto případy je vhodnější transportní box, v němž je zvíře bezpečně uzavřeno. Zabezpečení menších plemen dobře vyřeší také speciální postroj, který se připne na bezpečnostní pás na zadním sedadle. Majitelé více psů už většinou musí sáhnout po řešení typu dodávka nebo přívěs za auto, do kterého se psi bez problémů vejdou.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru