Každý rok se před zimou spousta lidí těší na sníh a mrazivé počasí. To s sebou ovšem nese řadu velmi nepříjemných a nebezpečných nástrah. Především pak pro řidiče. Nejhorší je, když nepřítel v podobě zledovatělé silnice není na první pohled vidět. Pak i obyčejné parkování před domem může mít dost děsivou dohru.

To už ví i řidička Lincolnu MKT, tedy vcelku velkého a těžkého SUV. Před několika dny se pokusila vyjet kopec ke svému domu, což se jí ještě s vypětím všech sil povedlo, ale pak se to začalo kazit. Jakmile řidička zastavila u domu, auto se se zablokovanými koly rozjelo zpět z kopce dolů. Během sekundy se z něj staly neovladatelné sáně.

Přečtěte si také:  Tipy na pohodlné a hlavně bezpečné zimní cestování. Zapomeňte na bundu za volantem

Opravdu bychom v tu chvíli nechtěli být v kůži řidičky. Auto sjelo o několik desítek metrů níž a je velké štěstí, že nejelo kolem žádné jiné auto. Po této nekontrolovatelné jízdě to odnesl jen sloupek u silnice a na Lincolnu zadní nárazník. Žádné velké šrámy auto snad mít nebude.

Pozor hlavně na černý led

Z videa to vypadá, že řidičce dal zabrat takzvaný „černý led“. To je snad to nejnebezpečnější, co může řidiče na silnici potkat. Důvod je prostý, černý led totiž není na první pohled vůbec poznat. Silnice vypadá, že je mokrá, teploty vzduchu mohou klidně být nad nulou. U země je ale větší zima, takže je silnice pokrytá tenkou vrstvou ledu, přes kterou prosvítá silnice a proto není poznat, že to klouže.

„Námraza bohužel často nebývá vidět. Může se jednat o tenounkou průsvitnou vrstvičku, glazuru pokrývající tmavý asfalt. Černý led je neviditelný, zaměnitelný za mokrý povrch silnice, tedy velmi nebezpečný,“ varuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Přečtěte si také:  Chladné a vlhké počasí může silnice změnit v kluziště. Především černý led může nepříjemně překvapit

Pokud se řidič dostane do situace zachycené na videu, nemá moc šancí něco udělat. Může zkusit auto nasměrovat na trávu nebo na sníh, kde by se zastavilo. Je ale otázka, jestli by to vůbec šlo. V každém případě je nutné zachovat klid a chladnou hlavu. Panika ničemu nepomůže. V nejhorších scénářích je prostě potřeba počkat, až se auto zastaví.