Několik dnů se mluvilo o tom, že 14. srpen bude na silnicích patřit zvýšeným policejním kontrolám v rámci akce Speed Marathon 2020. Ty sice byly avizovány jako dohled nad rychlostí, ale policisté se zaměřovali i na další přestupky. Jedním z nich byl i alkohol, který hrál hlavní roli v případu mladého řidiče nákladního auta z Královéhradeckého kraje.

33letý šofér měl po dálnici D11 namířeno směrem na Prahu, ale jeho jízda se hlídce moc nezdála. Po zastavení bylo hned jasné, kde je problém. Policisté dali řidiči dýchnout, přičemž přístroj ukázal více než 3 promile. Zajímavé je, že řidič policistům tvrdil, že ten den mu dávají „dýchnout“ už podruhé a také to, že jeho tělesná konstituce rozhodně neodpovídá tomu, jak v pohodě stál, chodil a komunikoval.

Policisté ovšem neměli slitování. Opilému šoférovi byl na místě zadržen řidičák, a protože více než tři promile už nejsou přestupek, ale trestný čin, hrozí mu kromě vysoké pokuty a ztráty řidičáku také až roční pobyt za mřížemi.

Přečtěte si také:  První výsledky letošního policejního Speed Marathonu. Někteří řidiči byli jako utržení ze řetězu

My jen doplníme, že přestupek by to byl v případě, kdy by řidič nadýchal do maximálně jednoho promile. Pokud by hodnoty alkoholu v dechu byly do 0,3 promile, hrozí řidiči pokuta až 20 000 Kč a zákaz řízení až na rok. Pokud řidič nadýchá od 0,3 do jednoho promile, hrozí mu stejný trest, ke kterému ale úřady přidají ještě sedm trestných bodů.