V budoucnu možná budeme moci plynuleji projíždět křižovatky řízené semafory. Na fungování semaforů bude mít totiž vliv využití umělé inteligence, která bude intervaly upravovat v reálném čase. Takové semafory už začínají testovat v Německu.
Nový druh semaforů
Nikdo samozřejmě nemá rád čekání na semaforech… Speciálně v situacích, kdy jsou z jednoho směru dlouhé kolony a v jiném směru je prázdno. Německá spolková země Bádensko-Württembersko ale od července začala nasazovat zajímavou novinku: modernizované semafory, které mají za pomoci umělé inteligence výrazně zkrátit čekací doby.
S dopravou v Ellwangenu bude pomáhat umělá inteligence, půjde o systém zvaný Yutraffic Fusion. Němci tím chtějí do konce letošního roku testovat vliv umělé inteligence v řízení semaforů na dopravu v praxi. Náklady na softwarovou licenci a nové přístroje jsou poměrně značných 200 tisíc eur.
Po šestiměsíčním testovacím období budou vyhodnoceny výsledky a následně bude možné vydat konkrétní doporučení. Je tedy dost možné, že se s takovými chytrými semafory budeme (nejen) v Německu v budoucnu setkávat častěji.
V Německu je tento systém nasazen poprvé, ale v zahraničí se již osvědčil, například v Londýně. Jak funguje? Platforma zaznamenává a modeluje dopravu v reálném čase. Na základě historických a aktuálních dat dokáže systém vytvářet předpovědi dopravy v časovém rozmezí několika hodin. Na základě toho pak upravuje spínání 12 semaforů v německém Ellwangenu. Nejde však jen o automobilovou dopravu, při rozhodování se zohledňují i další účastníci silničního provozu včetně cyklistů a chodců.
Za mne, nejlepší semafor s info. jak dlouho ještě bude svítit aktuální barva. Pro řidiče i pro chodce. Spojené s vyhodnocením prázdné křižovatky.
Počítám, že tady to nebude ani po 50 letech, zářným příkladem je blikající zelená, která v Německu (a možná ještě jinde) funguje už od 90. let.
Chytré křižovatky,co pouští dle toho jak se kde hromadí auta u nás máme. Sice to neovládá AI,ale funguje to.