Známá reklama mluví o tom, že „když ji miluješ, není co řešit„. Platí to opravdu vždy a dokonce se tím řídil i jeden Indonésan. Ten totiž tak moc miluje závody formule, že si prostě jeden takový monopost postavil. Ale tentokrát tu nehodlám hanit jeho práci ani mluvit o nějakém nevkusu. Tentokrát naopak… Na to v jakých podmínkách replika vznikala, je to zatraceně povedené.

Abdul Latif, jak se majitel jmenuje, žije na indonéském ostrově Lombok, který se nachází východně od Bali. Má to štěstí, že patří mezi ty lépe situované místní obyvatele, protože v Indonésii jinak panuje chudoba. Je to krásné místo, které ale žije převážně z cestovního ruchu. Abdulovi se podařilo během času našetřit neskutečných 50 milinů IDR (indonéská rupie), což je v přepočtu asi 86 tisíc korun. Vzhledem k omezeným ostrovním možnostem si navíc musel takřka všechny díly vyrobit sám nebo s pomocí přátel. Výsledný monopost se nakonec velikostí spíše než Formuli 1 podobá Formuli 3.

Základem se stalo Daihatsu Hijet z roku 1980, původně to tedy byl takový legračně vyhlížející minivan. Kromě podvozku pro stavbu posloužil i motor o neskutečném objemu půl litru. Zajímavé na tom je, že celá tahle stavba je oficiálně přihlášena a pro provoz na pozemních komunikacích v Indonésii zcela legální. Abdul také prozradil, že tohle je jen začátek, a že má v plánu postavit monopost opravdu podobný klasické Formuli 1 i s tím, že motor bude umístěn hned za řidičem, stejně jako je tomu i v reálu. Držíme mu palce…

-AR-