V Dubaji brzy dostane policie další auta. Supersporty ale nečekejte

Autor: Anina Russová - 4. 7. 2017


Dubajská policie se proslavila především díky svému vozovému parku. Ten je totiž přehlídkou těch nejzajímavějších supersportů a luxusních aut, která si jen lze představit. Ostatně, pokud jste nebyli posledních pár let na Marsu, pak už jste o jejich autech určitě slyšeli. :)

Tamější příslušníci se ale nejpozději do konce tohoto roku pochlubí něčím ještě speciálnějším a hlavně modernějším. Nejde o žádný nový supersport, ale o robotické autonomní vozidlo. Vlastně spíše než o vozidlo jde o malé a roztomilé vozítko, které je nabité technologiemi. Jmenuje se O-R3 a jde o elektromobil, který má na svědomí společnost OTSAW Digital ze Singapuru. 

Ve stručnosti jde o velmi chytré vozítko, které je díky soustavě kamer a čidel schopno vyhnout se autům i lidem. Kromě toho ale umí rozpoznávat registrační značky automobilů, vyhledávat obličeje, a tak také detekovat podezřelé osoby. Policie jej bude moci nasadit třeba na letišti, kde bude schopno na základě složitých algoritmů identifikovat podezřelá zavazadla. A přesně tato práce bude úkolem malého elektromobilu. Bude hlavně dohlížet na okolí a v případě, že narazí na hledanou osobu, je dokonce schopen ji pronásledovat a přitom dispečink průběžně informovat o své poloze. Pokud by se taková osoba nebo vozidlo ztratilo, vozítko je schopno vypustit dron, který bude vše monitorovat ze vzduchu.

Zní to trošku jako sci-fi film, ale nasazení podobných systémů má svou logiku. Autonomní elektromobil je schopen pracovat nepřetržitě, nepotřebuje jiné pauzy než ty, při který dobije baterie. Je jen otázkou času, než se s podobnými systémy setkáme i jinde ve světě.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru