scania-hasici- (1)

V době vyhlášení krizového stavu natankují hasiči a policisté už u každé 3. benzínky. Nejnověji u MOL

Autor: Tisková zpráva -   18. 4. 2019


Správa státních hmotných rezerv podepsala se společností MOL Česká republika smlouvu o zajištění dodávek pohonných hmot v době vyhlášení krizového stavu. Díky tomu se rozšíří síť čerpacích stanic, kde mohou jednotky Integrovaného záchranného systému přednostně a bezplatně tankovat. Nově tak hasiči a policisté natankují již u každé třetí čerpací stanice v ČR.

„Společnost MOL Česká republika je jedním z důležitých hráčů na trhu s pohonnými hmotami, proto jsem rád, že můžeme v případě krize využívat i jejich síť čerpacích stanic,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

„Zařazení čerpacích stanic MOL do systému krizových Karet Správy státních hmotných rezerv je dalším krokem v naší dlouholeté úspěšné spolupráci. Díky vysoké četnosti našich stanic na dálničních tazích a ve velkých městech věříme, že dovedeme v krizových situacích pomoci záchranným složkám zefektivnit jejich práci,“ uvedl generální ředitel MOL Česká republika Richard Austen.

S 306 stanicemi je dnes MOL druhým největším provozovatelem sítě čerpacích stanic na českém trhu. V létě loňského roku se navíc MOL rozhodl vybavit desetinu svých nejnavštěvovanějších stanic automatizovanými externími defibrilátory. Jedná se o přístroje, se kterými dokáže i laik efektivně pomoci člověku postiženému poruchou srdečního rytmu. „Péče o druhé je základním pilířem sociální odpovědnosti MOL a budeme v ní pokračovat i v dalších projektech,“ dodal Austen.

Slavnostní předání vozů Škoda Octavia, Policie ČR

Systém krizových Karet SSHR funguje jednoduše. Pokud dojde k vyhlášení krizového stavu, pak mohou hasiči a policisté přijet k nejbližší čerpací stanici a na tuto kartu natankovat plnou nádrž. Díky tomu mohou rychleji a účinněji pomáhat. Správa státních hmotných rezerv potom odebrané množství pohonných hmot majiteli čerpací stanice doplní z nouzových zásob. Je to rychlejší, než vozit palivo ze státních rezerv přímo do postižené oblasti.

„V tuto chvíli máme do tohoto systému zapojeno přes 900 čerpacích stanic společností Benzina, MOL ČR a Čepro, které provozuje síť stanic EuroOil. To znamená, že jednotky IZS natankují na naše krizové karty u každé třetí pumpy. Díky tomu můžeme říct, že máme celou republiku pokrytou,“ dodal předseda SSHR Pavel Švagr.

Hasiči a policisté využili krizové Karty SSHR například během povodní v roce 2013. Tehdy Správa státních hmotných rezerv vydala pro potřeby Integrovaného záchranného systému téměř 1 milion litrů benzinu, nafty a leteckého petroleje.

Přečtěte si také:  Policejní drony jsou čím dál častější. Odhalit dokáží přejíždějící kamiony, nezastavení na stopce či špatné předjíždění

O poskytnutí státních rezerv rozhoduje vláda. SSHR má v nouzových zásobách vedle benzinu, nafty a leteckého petroleje také miliony litrů ropy. České republice by trvalo 83 dní, než by tyto zásoby vyčerpala.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *