chorvatsko_policie-skoda_octavia

V Chorvatsku musíte od začátku července platit pokuty bezhotovostně

Autor: Radim Plachý - Zdroj: auto.pravda.sk - Foto: Wikimedia Commons, Orlovic, vlastní práce, CC BY-SA 4.0, Odkaz - 15. 7. 2022


Chorvatsko je oblíbenou destinací českých turistů, a ti by si tu měli dávat pozor. Pokud byste tu porušili dopravní předpisy a dostali pokutu, nebudete ji moci zaplatit v hotovosti. A to by mohl být pro některé turisty problém. Pokud u sebe nebudete mít platební kartu anebo nebudete mít dostatek peněz na účtě, dá se to vyřešit do tří dnů.

Novinkou je také to, že Chorvatsko přechází na eura. Oficiálně se tak stane od září, kdy budou ceny uváděny nejen v kunách, ale i v eurech. Platit oběma měnami bude v Chorvatsku možné ještě v roce 2023, pak už jen eury. A týká se to právě i pokut, které ale přestupce bude muset uhradit bezhotovostně.

„Ministerstvo vnitra Chorvatské republiky úplně přechází na bezhotovostní vybírání pokut prostřednictvím POS zařízení (Point Of Sale – elektronické zařízení umožňující realizovat bezhotovostní platby platebními kartami),” informovalo slovenské ministerstvo dopravy. Tento systém byl spuštěn na podzim loňského roku, ale až do letošních letních prázdnin bylo možné platit jak v hotovosti, tak i bezhotovostně.

Přečtěte si také:  Dokonalá ukázka nebezpečného předjíždění skončila nehodou a ujetím viníka

Od 1. července letošního roku už ale pokuty za dopravní přestupky v hotovosti platit nelze. Postupně se bezhotovostní platby rozšíří i na další přestupky občanů na veřejném prostranství, nedodržení pravidel stanovených městskou či obecnou politikou konkrétní samosprávy.

Pokud by přestupce nebyl schopen pokutu bezhotovostně uhradit na místě, dostane „oznámení o spáchaném přestupku“. Pokud zaplatí do tří dnů od přestupku, bude moci uhradit pouze polovinu vystavené pokuty v potvrzení. Pokud do osmi dnů, pak jsou to dvě třetiny.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek