Goodyear-UltraGrip-Performance-SUV-Gen-1-zimni-pneu

Už jste přezuli? Pak pozor na místa se značkou přikazující jízdu jen na zimních gumách. Při nehodě pak pojišťovna nemusí platit

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - 6. 4. 2021


Letošní jaro je jako z učebnice. Jeden den teploty šplhají k 25 stupňům Celsia a druhý den napadne na rozkvetlé zahrady sníh. Tento blázinec s sebou pro řidiče nese řadu možných problémů, především pak proto, že dle zákona už fakticky nemusejí jezdit na zimních pneumatikách ani v případě, kdy na silnici leží sníh. Kromě toho, že jízda na letním obutí může být během nenadálé sněhové nadílky nebezpečná, řidiči by neměli zapomínat na to, že v Česku je i několik úseků, kde bez zimních pneumatik nesmí na silnici. Ani o letních prázdninách.

Co se přezutí na letní pneumatiky týče, je ze zákona zcela bezproblémové od 1. dubna do 31. října, ale přesto je vzhledem k předpovědi na následujících několik dnů lepší počkat. Servisy a pneuservisy mají kvůli vládním nařízením ještě dost volných termínů, a když si zarezervujete místo třeba za týden až dva, bude to ideální.

Co ale místa, kam vjíždíte za dopravní značku s označením „Zimní výbava“ (C15a)? Standardně je umístěna společně s dodatkovou tabulkou, která určuje její platnost. Jsou ale místa, kde dodatková tabulka chybí a v takovém případě řidič za značku nesmí vjet na letních pneumatikách. Může jít o místa, kde se dají zimní podmínky očekávat klidně ještě v květnu nebo naopak už v září.

To potvrzuje i popis značky přímo z pera Ministerstva dopravy: „Dopravní značka C 15a (Zimní výbava) dle vyhlášky 294/2015 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích, stanoví, že přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N, aby pokračoval v jízdě jen při splnění podmínek stanovených zákonem pro provoz vozidel v zimním období, a to bez ohledu na datum a aktuální nebo předpokládané povětrnostní podmínky. Pod značkou může být umístěna dodatková tabulka s uvedením odlišné úpravy doby platnosti. Z výše uvedeného vyplývá, že povinnost mít v daném úseku zimní výbavu platí celoročně, nestanoví-li dodatková tabulka pod značkou jinak.“ Toto vyjádření najdete přímo na ministerském webu.

Zdroj: Policie ČR

Pokud by za značkou bez dodatkové tabulky byly sněhové podmínky a řidič na silnici přesto vjel na letních pneumatikách a následně boural, může mít problémy s pojišťovnou. V takovou chvíli řidič totiž nesplnil značkou danou povinnost, a pokud bude prokázána příčinná souvislost mezi nevhodným obutím a nehodou, může pojišťovna odmítnout plnit. Přehled míst, kde je značka umístěna najdete zde.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

2 názory na “Už jste přezuli? Pak pozor na místa se značkou přikazující jízdu jen na zimních gumách. Při nehodě pak pojišťovna nemusí platit”

  1. Nějak to… nepasuje. Pokud není dodatková tabulka, je platnost jasně dána od 1.11. do 30.3

    Značka „Zimní výbava“:
    Dne 1.7.2008 vešla v platnost vyhláška, která zavádí dopravní značku „Zimní výbava“. Dopravní značka platí od 1.listopadu do 30. března, pokud není pod značkou umístěna dodatková tabulka, vyznačující odlišnou dobu platnosti. Konec úseku, kde je nutná zimní výbava je označen značkou „Zimní výbava – konec“. Dopravní značka přikazuje řidiči motorového vozidla použití zimních pneumatik (označení:M+S, M.S., MS nebo M/ S, případně terénní pneumatiky), a to u vozidel do 3,5t na všech kolech a u vozidel nad 3,5t pouze na hnaných kolech.
    Sankce za nedodržení této povinnosti je pokuta až 2000Kč a 1 trestný bod.

    1. Ano, tak to platilo od roku 2008, ale v roce 2016 přišla novela č. 294/2015 Sb., která to změnila na platnost bez časového omezení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru