Pro řidiče se připravuje série unikátních řešení, která zlepší plynulost dopravy na českých silnicích a zpříjemní jim pobyt za volantem. Jde konkrétně o možnost rozpoznat včas dopravní zácpy a kolony, a tím se jim operativně vyhnout, a dále schopnost rychle identifikovat nebezpečné situace jako je třeba dopravní nehoda či silná lokální bouřka.
Jedinečnost celého řešení spočívá zejména v tom, že operátor T-Mobile, který tento systém chystá, kombinuje pro dosažení co nejpřesnějších výsledků různé datové zdroje. Využívá totiž analýzy anonymizovaných dat o pohybu mobilních zákazníků, aktuální meteorologická data, zahrnuje i místa častých nehod. Do systému aplikuje ale také data o připojených vozidlech z jednotek T-Mobile Chytrého auta. Zde konkrétně pracuje s funkcionalitou panického brzdění, tedy s náhlým razantním zpomalením, které je právě služba Chytré auto schopno identifikovat.
„Spousta kolon, zejména na našich přetížených a opravovaných dálnicích, nebo nebezpečných situací vznikne proto, že jeden řidič prudčeji zabrzdí a auta za ním reagují se zpožděním. Vytváří se tak vlna, která může způsobit i několikakilometrovou kolonu, která vlastně nemá viditelnou příčinu. Když se řidičům dále od incidentu dostane informace s předstihem, můžou tomu přizpůsobit jízdu a vytvoření kolony zabránit,“ říká Matěj Řáda, manažer inovací v T-Mobile Česká republika.
V budoucnu se plánuje, že všechny výše zmíněné informace předá řidiči přímo samo jeho vozidlo. Než budou auta připravena, vyvinul T-Mobile aplikaci s názvem Dopravní rádce pro Android či iOS. Ta je nyní dostupná účastníkům pilotního provozu. Aplikace zobrazuje všechny dostupné dopravní informace, varuje před zácpami a před meteorologickými jevy s vlivem na dopravu, informuje o nehodách a o předpokládaném zdržení na trase.
Všechna zmiňovaná řešení vznikají jako součást aktivní účasti T-Mobile v projektu C-Roads koordinovaném Ministerstvem dopravy ČR, který využívá data generovaná při jízdě i z dalších dopravních systémů pro řízení dopravy, komunikaci mezi infrastrukturou a vozidly a pro přenos dat, ale i včasná varování všech zainteresovaných stran.
Je to unikátní projekt přinášející řešení, která v dopravním světě dosud neexistovala. Prioritou projektu je bezpečnost a spolehlivost. V projektu C-Roads se pracuje i na řešení způsobu radiové komunikace mezi vozidly a infrastrukturou. Mimo využití standardních LTE přenosů pro vzdálenou komunikaci se řeší i využití dalších technologií pro blízkou přímou komunikaci ITS-G5 či novější LTE-V, kterou T-Mobile aktuálně v České republice testuje.