Umýt pražský tunel Blanka zabralo čtyři měsíce + video

Autor: Tisková zpráva - 3. 6. 2016


Připravte si 80,5 tisíc litrů demineralizované vody, několik desítek litrů ekologického šampónu, čtyři zaměstnance a pro každého z nich zhruba sto pracovních směn. Vše spolu se speciálním vybavením zavezte do tunelu a po čtyřech měsících dřiny bude Blanka perfektně umytá. Výsledkem je 2,5 milionu nádherně lesklých dlaždic, díky kterým se Blanka mohla přede všemi doslova a do písmene blýsknout. Zdá se vám recept až příliš jednoduchý? Nenechte se mýlit, jednalo se totiž o obrovskou zakázku, jak potvrzují slova realizátora celého projektu.

„Až tak snadné to ve skutečnosti zase nebylo,“ usmívá se ing. Jiří Hondl, generální ředitel společnosti Hondl Global Services, a. s. a dodává: „Nicméně jako základní přehled ingrediencí, které se o čistotu tunelu Blanka zasloužily, to rozhodně můžeme použít. Snad bych jen doplnil, že k vlastnímu čištění byla použita technologie PuraQleen a všechna odpadní voda byla celou dobu shromažďována ve speciálních barelech a následně odvážena z tunelu pryč k ekologické likvidaci. To především proto, aby nedošlo k zanesení kanálových svodů odstraněnými nečistotami ze stěn.“

tunel-blanka-video

Tunel Blanka

Pro některé je tunel Blanka stále ještě kontroverzní stavbou, která i po bezmála roce od otevření budí rozporuplné emoce, pro jiné vítaným zkrácením cesty Prahou a pro další velikou pracovní výzvou. Ať je to jak chce, Blanka dala práci řadě zaměstnanců, mnozí se díky ní dokonce stali opravdovými specialisty ve svém oboru a čerstvě nabyté zkušenosti dnes uplatňují na podobných projektech v zahraničí.

Voda bez saponátů

Nikdo, kdo se kdy doma ve dřezu pokusil umýt skleničky tak, aby se krásně leskly, asi nebude ani chtít věřit, že se všech 2,5 milionu dlaždiček, značky, informační tabule a semafory umývaly jen čistou vodou.

„Žádné šmouhy ani skvrny. A nezjistili byste je ani na přímém slunci, které sice zrovna v tunelu očekávat nelze, ale pokud touto technologií s názvem PuraQleen ošetříme například prosklené fasády budov, fotovoltaické panely, okna nebo jiná opláštění nemovitostí, není problém se přesvědčit. Stačí obvykle jen jeden jediný pohled, ze kterého je naprosto zřejmé, že plocha je krásně čistá a bez poskvrnky,“ vysvětluje Hondl.

Od června do konce září

Práce na Blance probíhaly zhruba čtyři měsíce, za tu dobu se odpracovalo celkem 3225 hodin, očistilo se 84 tisíc metrů čtverečních obkladů k tomu nespočet informačních tabulí, semaforů a dalších drobností. Vesměs se pracovalo bez použití saponátu a v případě, že na dlaždicích ulpěly zbytky tmelu a lepidel, pak se odstraňovaly opatrně ručně.
Před koncem termínu byli na každou směnu nasazeni vždy čtyři zaměstnanci, přičemž práce probíhaly ve 24 hodinovém režimu, takže se stroje v podstatě nezastavily. Na konci každé směny bylo v nádržích na 800 litrů použité vody, která byla odvážena k likvidaci mimo Blanku, termín odevzdání úklidových prací se stihl i s rezervou, takže v září 2015 mohl být tunel konečně otevřen.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru