Od roku 1925 představuje Rolls-Royce Phantom jeden z nejvýraznějších symbolů úspěchu. V osmi generacích se stal diskrétním, ale nepřehlédnutelným společníkem králů, prezidentů, umělců i vizionářů. Phantom je ztělesněním nadčasové elegance a vycizelovaného řemesla – vrcholné formy automobilového umění, která po sto let stála na samém vrcholu světa luxusu.
Na oslavu tohoto mimořádného jubilea vytvořili designéři značky Rolls-Royce unikátní sérii uměleckých děl. Vycházeli přitom z bohatého kulturního odkazu modelu Phantom a inspirovali se zakázkou z roku 1910, kdy Charles Sykes, autor ikonické sošky Spirit of Ecstasy, zachytil vozy Rolls-Royce na sérii olejomaleb, situovaných do prostředí typických pro životní styl jejich majitelů. Dnešní umělci na tuto tradici navázali – a připomněli pestrou mozaiku příběhů, událostí i kultur, jimiž Phantom za uplynulých sto let elegantně projel.
Vyjádření autority
Jednou z nejvýraznějších osobností druhé světové války byl polní maršál Bernard Law Montgomery, přezdívaný „spartánský generál“ díky svému přísnému, až asketickému životnímu stylu. Jedinou výjimkou byla jeho volba automobilu. Montgomery si byl vědom síly symboliky, a proto vlastnil dva vozy Rolls-Royce Phantom III. Jejich klidná důstojnost měla vyjadřovat přítomnost, stabilitu a odhodlání – tichý, ale srozumitelný signál pro jeho vojáky.

Krátce před vyloděním v Normandii v červnu 1944 jeden z vozů Phantom přepravoval na klíčová jednání Winstona Churchilla, generála Eisenhowera a krále Jiřího VI. Po válce pak druhý vůz sloužil k přepravě premiérů Kanady, Austrálie a Nového Zélandu – důkaz toho, že Phantom byl vždy víc než jen dopravní prostředek. Byl nástrojem autority a symbolem spojení.
Královský standard
Zatímco Montgomeryho Phantomy stály u klíčových momentů vojenské historie, jiné modely tohoto automobilového klenotu se staly nedílnou součástí královských dvorů, zejména v domovské Velké Británii.
Po svatbě s Její Královskou Výsostí princeznou Alžbětou v roce 1948 požádal vévoda z Edinburghu Rolls-Royce o výrobu vozu pro jejich společné užívání. Výsledkem byla výroba modelu Phantom IV, jehož první exemplář byl známý pod názvem Mahárádža z Nábhá. Tento vůz se stal odrazem elegance britské královské rodiny a dodnes slouží v její flotile.
Důvěra, kterou královská rodina v Rolls-Royce vkládala, se projevila v dalších objednávkách – dva vozy Phantom IV, dva Phantom V a další Phantom VI, které až do dnešních dní přepravují hlavy britské monarchie. Nezapomenutelný je příběh Phantomu VI, darovaného královně Alžbětě II. v roce 1977 při příležitosti jejího stříbrného jubilea. Tento automobil se pak stal součástí dalších historických okamžiků, včetně svatby vévody a vévodkyně z Cambridge v roce 2011.
Mimo Británii, na Blízkém východě, hrál Phantom také důležitou roli při vzniku nového státu. V roce 1966 byl vůz Phantom V dodán šejkovi Zájidovi bin Sultánovi Ál Nahjánovi, zakladateli Spojených arabských emirátů, a následně se zúčastnil inaugurace jeho vlády v Abú Zabí.
Phantom pro hudební legendu
Není to pouze politika, historie a diplomacie, které se spojily s tímto ikonickým vozem. V roce 1964 si John Lennon, jako odměnu za úspěch filmu A Hard Day’s Night, pořídil svůj vlastní model Phantom V. Vůz, celý v černé barvě s tmavými skly, se stal proslulý svým neobvyklým vzhledem a osobitostí. Jak Lennon v roce 1965 prohlásil v časopisu Rolling Stone: „Když se vracíte domů za denního světla, je uvnitř pořád tma – jen zavřete všechna okna a jste zpátky v klubu.“
Největší pozornost však vůz přitáhl až v roce 1967, kdy byl přelakován na sytě žlutou a ozdoben květinovými motivy a astrologickými symboly. Stal se tak uměleckým prohlášením a manifestem „Léta lásky“, hnutí hippies, které tehdy měnilo tvář kultury. Tento unikátní vůz si okamžitě získal status legendy a dodnes patří k nejslavnějším automobilovým ikonám.
Do Hollywoodu a ještě dál: Phantom v hlavní roli
Když se mluví o slávě Rolls-Royce, nelze zapomenout na jeho vztah k filmovému průmyslu. V Hollywoodu si tento vůz oblíbili nejen bohatí producenti, ale i samotné hvězdy stříbrného plátna. Mezi slavnými majiteli byl například Jack Warner, spoluzakladatel Warner Brothers, ale i další legendy jako Fred Astaire, Greta Garbo nebo Mary Pickford.
Phantom III se objevil ve filmu Goldfinger z roku 1964, kde jej použil záporák při pašování zlata. Tento film patří k jednomu z dvanácti výskytů vozu Rolls-Royce v sérii o Jamesi Bondovi. V roce 2024 byla k této příležitosti uvedena speciální edice Phantom Goldfinger – jediný vyrobený exemplář Phantom VIII, jehož design černo-žlutého provedení s detaily inspirovanými filmem odkazoval na originál.
V roce 1964 se také objevil model Phantom II z roku 1931 ve filmu The Yellow Rolls-Royce, kde se proslavil mezi hvězdami jako Rex Harrison, Ingrid Bergman či Alain Delon. Tento film se stal součástí kulturního dědictví a jeho soundtrack, zejména píseň Forget Domani, získal Zlatý glóbus.
Auto pro krále – ovšem rock’n’rollu
Phantom našel své místo i v srdci rock’n’rollu. Král tohoto žánru, Elvis Presley, si v roce 1963 pořídil svůj vlastní model Phantom V, přizpůsobený jeho osobním potřebám – s mikrofonem a psací soupravou zabudovanou v loketní opěrce. Když jeho matka chovala slepice, které poškozovaly lak vozu, přelakoval jej v odstínu Silver Blue, aby poškození nebylo příliš viditelné.
V roce 1968 Elvis daroval svůj Phantom charitě, což inspirovalo vznik písně Elvis’s Rolls-Royce od Leonarda Cohena a skupiny Was (Not Was). Tento vůz se tak stal nejen symbolem luxusu, ale i symbolem generace, která měnila hudební a kulturní svět.
Nová úspěšná éra
Po příchodu sedmé generace modelu Phantom na začátku 21. století se otevřela nová kapitola, která se shodovala s nástupem nové generace podnikatelů a celebrit. Tito lidé neuznávali tradiční pojetí luxusu a místo zobrazení bohatství začali projevovat svou osobnost. Rolls-Royce Phantom se stal ideálním vyjádřením této nové filozofie, kombinující exkluzivitu s individualitou.
Phantom se stále častěji objevoval na červených kobercích a galavečerech. V roce 2012 se dokonce tři modely Phantom Drophead Coupé objevily na závěrečném ceremoniálu olympijských her v Londýně, kde se stal jedním z největších lákadel pro miliony diváků po celém světě.
Phantom v současnosti
Dnes, ve své osmé generaci, Phantom stále zůstává vrcholným vyjádřením osobního stylu a sebevědomí. I dnes tento vůz v sobě nese charakter a kulturu, která formuje svět kolem nás. Každý nový model s úpravami Bespoke je unikátním uměleckým dílem, které přidává další kapitolu do příběhu tohoto fenomenálního vozu – příběhu o síle, autoritě a osobním vyjádření.
„Phantom není jen automobil. Je to kulturní fenomén, který svět nejen reflektuje, ale i ovlivňuje. Od samého počátku je tento vrcholný model značky Rolls-Royce jednou z nejžádanějších odměn za úspěch a nápadný symbol mimořádného významu a prestiže. Především však slouží jako prostředek sebevyjádření a často se z něj stává jedinečné umělecké dílo. Tyto pozoruhodné příběhy a jimi inspirované výjimečné obrazy, které naši designéři vytvořili, poskytují fascinující pohled na obdivuhodný dosah modelu Phantom i na osobnosti a události, s nimiž se pojí,“ říká Chris Brownridge, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.