usekove_mereni_rychlosti-radar-kamery

Umělá inteligence v rukou policie dokáže na dálku identifikovat opilce za volantem, řidiče s mobilem i bez pásu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Skupina Big Brother Watch, Driving, Daily Telegraph- Foto: Pavel Srp - 26. 12. 2024


S každou policejní dopravní akcí přijde záhy zpráva o tom, že řada řidičů nejen porušuje rychlostní limity, ale také jezdí bez bezpečnostního pásu a s telefonem v ruce. Někteří to i kombinují. Na takové řidiče nezabírá nic jiného než pravidelné kontroly. Policisté však nemohou být pořád a všude, proto se často spoléhají na kamerové systémy. V případě policistů z hrabství Devon a Cornwall jsou to kamery měřící rychlost, ale také pracující s umělou inteligencí (AI). Ta odhalí a umí nahlásit i to, co běžné kamery nezvládnou.

Nutno říct, že jde zatím jen o pilotní projekt, který probíhá během prosince letošního roku. Kamery u silnic nejen změří rychlost projíždějících aut, ale také dokáží identifikují řidiče či posádku bez bezpečnostního pásu, případně s mobilem v ruce. Následně hlášení odešlou nejbližší policejní hlídce, která auto může zastavit a přestupky s dotyčným řidiči projednat. Pokud žádná hlídka v blízkosti není, hlášení putuje na policejní stanici, která jej vyřeší později. Spolu s tím jde jako důkaz i obrazový materiál, to kdyby řidič protestoval a tvrdil, že to není možné.

Kamery s umělou inteligencí u silnic jsou navíc schopny ve velmi krátkém čase porovnávat tisíce záznamů opilých řidičů – jejich chování, styl jízdy, ale také to, jak se tváří. Výsledky pak zase porovnávají se záznamy řidičů na silnicích. Díky tomu dokáže AI celkem obstojně odhadnout, kdo jede ve stavu vylučujícím řízení, předat zprávu nejbližší policejní hlídce, která je oprávněna řidiče zkontrolovat a podrobit jej testu na alkohol nebo drogy.

Samozřejmě tento „Velký Bratr“, jak obyvatelé obou hrabství tomuto chytrému kamerovému systému začali přezdívat, má logicky i své odpůrce. Jake Hurfurt ze skupiny Big Brother Watch (zaměřené na ochranu osobních údajů) pro Daily Telegraph řekl: „Neprověřená videoanalytika založená na AI by se neměla používat ke sledování a potenciální kriminalizaci řidičů. Systém s každým kolemjedoucím zachází jako s potenciálně podezřelým, a to je nepřípustné. Lidé by měli mít právo volně žít, aniž by je neustále sledovaly nějaké umělé inteligence a systémy.“

Ovšem tamní úřady vidí výsledky. Jen za prvních 72 hodin fungování kamery bylo zachyceno 117 řidičů s mobilem v ruce, dalších 130 řidičů jelo bez bezpečnostního pásu. A když v červenci 2023 policie v Hampshire a Thames Valley jezdila s dodávkou vybavenou stejným systémem AI kamer, jen během jediného týdne zaznamenala 500 přestupků, kterých by si bez kamery nikdy nevšimla.

I vzhledem k těmto výsledkům byl projekt testování AI kamer v Anglii prodloužen až do roku 2025 a postupně jej budou testovat další policejní oddělení napříč ostrovní zemí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru