nastvany_ridic

Tyhle věci nám za volantem vadí a pijí nám krev. Neděláte je náhodou také?

Autor: Pavel Srp - Foto: Petr Pilný s využitím ChatGPT - 13. 7. 2025


Pokud jezdíte po silnicích, určitě jsou situace, které vás dokáží naštvat. A to i v případě, že jste jinak klidní lidé. Někteří lidé jsou totiž zbytečně agresivní, bezohlední, nepozorní anebo prostě jen na řízení nemají buňky. Doprava navíc neustále houstne, města praskají ve švech a k tomu se silnice a dálnice pořád opravují, i když to na nich mnohdy není vůbec vidět, takže jsou na cestách často uzavírky. Některé situace štvou řidiče obecně méně, jiné více. A na to, které štvou nás, jsme se podívali v tomto článku. Máte to také tak? Přidali byste ještě něco?

1. Nebezpečný rozestup

Tohle zná asi každý. Jedete si tak po silnici, dodržujete rychlost (někdy ji dokonce i překračujete), a přesto se vám těsně za zadním nárazníkem drží se svým autem jiný řidič. Nejhorší je to navíc v situacích, kdy nemůžete zrychlit, abyste měli klid, protože před vámi je jiné auto. Nedodržování bezpečné vzdálenosti je nejen nepříjemné, ale i nebezpečné. A často za tím není spěch, ale jakýsi tichý nátlak a agresivita, abyste přidali nebo uhnuli.

Ze zkušeností s testovacími auty navíc vím, že se to neděje se všemi auty stejně, ale u některých je to naopak pravidlem. Zajímavé je, že pokud třeba jedu v nějakém malém městském autě, tak to, že budu mít někoho nalepeného na zadku, bývá naprostým pravidlem. Pokud ale zrovna testuju nějaké velké a hlavně drahé auto, ostatní řidiči si drží odstup. V obou případech je ale rychlost, kterou jedu, vždy stejná.

2. Milovníci středního pruhu

Další z věcí, kterou opravdu nemám rád. Pravý jízdní pruh je také regulérní jízdní pruh. Proč se řidiči na dálnicích neumějí zařadit a jet tak, jak jim zákon přikazuje? Jízda v prostředním jízdním pruhu v případě, že je ten pravý volný, je přestupek.

Jízda vpravo je pro české řidiče stále problém. Za ignoraci pravého jízdního pruhu přitom hrozí pokuty

3. Kamionová přetahovaná

Na tohle si zvykám, ale pořád to nejde. Dva kamiony, jeden se snaží předjet druhý, ale rozdíl rychlostí je minimální. Kamiony předjíždí, předjíždí, předjíždí a předjíždí. A za nimi se tvoří kolona. Dlouhá kolona…

4. Nepoužívání blinkru

Odbočování nebo změna jízdního pruhu bez použití blinkru je dalším příkladem, který na silnici dokáže zvýšit tep. Vždyť na tom, abyste pohnuli prsty na levé ruce, není nic složitého ani náročného. Řidiči za vámi (a často i před vámi) budou alespoň přesně vědět, co se chystáte udělat. Nejhorší je, pokud předtím řidič ještě zdánlivě bezdůvodně brzdí, aby pak bez blinkru odbočil…

5. Nesprávné nebo neohleduplné parkování

Parkování je kapitola sama pro sebe. Často testujeme drahá auta, u kterých nechceme, aby se jim něco stalo, takže pokud potřebujeme někde zaparkovat, vybíráme si místa co nejdál, kde nikdo neparkuje. Téměř pravidlem ale bývá, že když se k autu vracíme, parkuje vedle něj jiné auto, i když všechna ostatní místa jsou prázdná. Ptáme se: PROČ?! Proč řidič nebo řidička svoje auto zaparkuje vedle jiného auta, když má kolem spoustu jiných a prázdných míst?

Stejně tak nás štve, když někdo parkuje na vyhrazených místech, zbytečně přes několik míst, příliš blízko k jinému autu, že se do něj nedá ani nastoupit nebo tak, že blokuje výjezd z parkovacího místa anebo třeba ze samotného parkoviště.

6. Mobil místo volantu

Telefonování bez handsfree, kontrolování sociálních sítí v zácpě nebo rovnou psaní zpráv při jízdě. Chování, které je dnes běžné, ale je zároveň i extrémně nebezpečné. Naštěstí jsou alespoň nová auta vybavena všemožnými aktivními jízdními asistenty, které mohou problémové situace do jisté míry zachránit.

Jak je to s mobilem za volantem v koloně nebo na semaforech? Povolen je jen v jednom případě

7. Předjíždění s následným brzděním

Ano, často jezdím podle předpisů a dodržuji maximální rychlost a jsem si vědom, že některé řidiče brzdím. Pokud to jde, rád jim v takovém případě nechám místo, aby mě mohli předjet. Oni to také často udělají, ale pak se přede mě zařadí a zpomalí. Zpomalí dokonce tak, že jedou pomaleji, než jsem původně jel já. Nemyslím tím vybrzďování, ale prostě jen pomalé tempo. Mají tito řidiči problém, jen pokud za někým jedou? Nerozumím tomu.

8. Nepoužívání zrcátek

Jedete si tak v klidu po víceproudé silnici a najednou se před vás zařadí jiné auto. Jeho řidič se prostě rozhodl, že „váš“ pruh se mu líbí víc – ať už to bylo nepozorností, že se nedíval do zpětných zrcátek, nebo bezohledností, že se prostě rozhodl pro změnu pruhu, výsledek je stejný. I z tohoto chování mohou vznikat nepříjemné situace nebo dokonce nehody.

9. Nedodržování zipu

I toto je naprostý folklór na českých silnicích: pravidlo zipu. A platí to jako pro řazení aut před ním do dvou pruhů, kdy to řidiči často nedělají a drží se jen v pruhu, který „nebude končit“, ale i právě před koncem jízdního pruhu, kde jsou řidiči povinni se zařazovat na střídačku právě proto, aby nevznikaly dlouhé kolony. Někteří řidiči si ale říkají, že když oni si kolonu vystáli, toho „vyčůraného“ řidiče, který je „předjel“ tam nepustí. A přitom podle zákona musí.

Jiná situace je to ale samozřejmě u odbočovacích pruhů, kde zipování neplatí, přesto se někteří řidiči snaží do správného pruhu nakonec zařadit. V tomto případě ale pravidlo zipu neplatí.

Zdaleka to není všechno

Je to jen 9 bodů, které mě aktuálně napadají, rozhodně to není všechno. Jenže i těchto 9 bodů může na silnici znamenat nebezpečné situace. Některé jsou prostě jen projevem bezohlednosti, jiné třeba výsledkem nepozornosti. Jisté však je, že to, abychom tyhle věci nedělali, nemusí znamenat moc. Často je to nakonec jen drobné zpoždění na cestě, které řidiče kromě pár sekund navíc nic nestojí.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru