Tolik diskutovaný pražský tunel Blanka byl včera opravdu otevřen. Je to dlouhých 9 let od podpisu smlouvy (zahájení prací začalo o rok později) a pět let po prvním plánovaném termínu otevření. Blanka měří přesně 6 382 metrů a je součástí severozápadního okruhu Městského okruhu. První auto se tunelem projelo těsně před patnáctou hodinou a večer jsme si tunel projeli i my.

Jde vlastně o tři plynule na sebe navazující tunely: „Brusnice“, „Dejvice“ a „Královská obora“. Každý z nich je barevně oddělen a poznat to lze podle barvy obkladaček na bocích tunelu přibližně v řidičových očích. Oranžová je pro tunel Brusnice, fialová pro Dejvice a modrá pro Královskou Oboru.

Tunelový komplex Blanka vede z pražské Tróji až na Malovanku na Praze 6, ale je možné pokračovat dále do Strahovského tunelu a tím pak až na pražskou Jižní spojku. Jeho projetí aktuálně trvá něco přes šest minut, což je ostatně jasně vidět z přiloženého videa. Rychlost je zde zatím omezena na 50 km/h, ale po ustálení provozu bude zvýšena na 70 km/h. V tunelu je dostatek světla a vždy minimálně dva, někdy dokonce i tři pruhy.