Pořadatelé zveřejnili novou trasu pro Rallye Dakar 2018. Startovat se tentokrát bude až 6. ledna z Limy. „Těším se, že konečně po tolika letech strávím Silvestra doma. Snad se nestane, že po loňské chřipce tentokrát dorazíme do Jižní Ameriky s kocovinou,“ směje se Martin Macík, pilot týmu Big Shock Racing. Trať čítající 14 etap povede přes Peru, Bolívii a Argentinu. Zkušenosti týmu Big Shock Racing napovídají, že v roce 2018 se bude závod rozhodovat už v začátku. „Peru, to budou duny a jízda v písku. Takže už krátce po startu se bude míchat pořadím. V dunách stačí udělat jednu chybu a ta může být vaší poslední. Pokud nešťastně zapadnete, nemusíte se dostat ven,“ říká Martin Macík, pilot týmu Big Shock Racing.
V roce 2018 bude Rallye Dakar startovat v Peru. To znamená, že hned v úvodu závodníci absolvují několik etap, které povedou pouští, a hlavním bodem programu bude jízda v dunách. „Z Limy jsme s Vlastou Vildmanem startovali Dakar v roce 2013, kdy jsem navigoval. Na duny se všichni těšíme, ale samozřejmě k nim máme respekt. Na jízdu v písku se u nás nedá natrénovat. Proto letos budeme muset na testování v Tunisu hodně zabrat, abychom najezdili co nejvíc písečných kilometrů. Předpokládám, že do dun pořadatelé umístí některou z okruhových etap, což by mohlo odlehčit asistencím,“ říká pilot týmu Big Shock Racing Martin Macík.
Z dostupných informací je evidentní, že si závodníci užijí horké pouštní úseky v nižších polohách, ale zároveň se opět poměrně dost kilometrů odjede v extrémních nadmořských výškách ve vrcholcích And. „My jsme letos zvolili účinnou přípravu a horské úseky, kde se některým jezdcům nedostávalo kyslíku, jsme absolvovali až překvapivě hladce, bez motání hlavy a rozostřeného vidění, takže i letos půjdeme stejnou cestou. Žádné spaní v kyslíkovém stanu. Vypadá to, že na konci roku budeme zase s navigátorem Františkem Tomáškem běhat po alpských štítech a pěstovat tak krvinky,“ říká Martin Macík.
Z nové trasy je zřejmé, že organizátoři přejí dobrodružství a to je dobře. Na trati zůstaly i kritické bolivijské úseky, na kterých letos povodně podstatně zkomplikovaly průběh závodu. I den volna se v roce 2018 odehraje v La Paz. „Bolivijské povodně během letošního ročníku byly smolné. Nám příliš nenahrály do karet, protože se rušily etapy, což snižovalo možnosti posouvat se pořadím vpřed. My jsme optimisté a věříme, že příští rok už nás na Dakaru voda nespláchne a zároveň realisté, takže holínky si pro jistotu zabalíme,“ říká František Tomášek, navigátor týmu.
Finální argentinská část nové trasy už by neměla být překvapením. „Zde není moc možností, kudy bychom mohli projíždět, takže předpokládáme, že nás čeká stejný terén, jako letos. V závěru vždy záleží na stavu aut i posádek, všichni už jsou hodně unavení a síly docházejí, je snadnější udělat chybu,“ doplňuje Michal Mrkva, mechanik týmu Big Shock Racing.
Zajímavá bude v dalším ročníku také logistika. Zdá se, že závodní stroje se trajektem z Le Havre poplaví až do Limy, kde si je týmy převezmou a zamíří rovnou k technickým přejímkám, které jsou naplánovány na 3. až 5. ledna.