Toyoty už spolu na silnici umí mluvit. V USA čekají revoluci, nehod bude méně

Autor: Tisková zpráva - 25. 4. 2018


Toyota Motor Corporation chystá další revoluci. V roce 2021 plánuje začít v USA prodávat automobily, které budou schopné si navzájem vyměňovat informace, a předcházet tak nehodám. Komunikovat budou moci i s dalšími zařízeními dopravní infrastruktury. Zajistí to systém DSRC, který bude vysílat na krátkých vlnových délkách. Předpokládá se, že by tato inovace mohla zabránit tisícům nehod ročně.

Toyota směřuje k tomu, aby se vozy mezi sebou navzájem i s okolím dorozumívaly. Snaží se tak zajistit bezpečnost řidičům a spolucestujícím, i dalším účastníkům silničního provozu.

Počínaje rokem 2021 zahájí japonský koncern postupné zavádění systému Dedicated Short-Range Communications (DSRC) do modelů Toyota a Lexus ve Spojených státech. Do poloviny 20. let by pak toto řešení mělo být v nabídce většiny modelů obou značek. Toyota doufá, že se také další výrobci vydají v jejích stopách, protože čím více automobilů se bude schopno dorozumět ve stejném systému, tím bude účinnější.

Jak to funguje?

Systém DSRC kombinuje technologii spojující momentální informace o vozech do cloudu a automatizované řízení. DSRC umožňuje automatickou výměnu dat mezi automobily a mezi automobily a silniční infrastrukturou.

DSRC představuje platformu výměny anonymizovaných údajů o poloze, rychlosti a zrychlení mnohokrát za sekundu. Tato data budou využívat jiná vozidla a zařízení silniční infrastruktury zapojená do systému DSRC a s jejich využitím budou schopna předejít kolizím. Automobil tak například o tom, že se k němu blíží jiné vozidlo, bude vědět ještě dříve, než bude mít řidič šanci si ho všimnout. Kolizi pak zabrání automatické nouzové brzdění.

Levná a snadno dostupná technologie

DSRC využívá sedm kanálů v pásmu 5.9 GHz, které byly v USA vyhrazeny pro Inteligentní dopravní systém. To je pro uživatele důležité, neboť DSRC nepotřebuje spojení pomocí mobilní sítě, takže není potřeba hradit žádné další poplatky. DSRC je založen na průmyslových standardech, takže vozy Toyota budou součástí společné sítě s auty jiných výrobců, čímž se zmnohonásobí přínos pro bezpečnost na silnici.

Systém se stane zdrojem informací pro řidiče. Půjde o potenciální hrozby, příliš pomalu jedoucí vozy nebo auta stojící na silnici. Tato technologie prošla komplexními testy v rámci mezinárodní spolupráce firem a veřejné správy a v některých oblastech USA už byla nainstalována.

„Díky tomu, že spolu inteligentní systémy v automobilech efektivně spolupracují pomocí DSRC, pomůžeme řidičům eliminovat nebezpečné nehody a zlepšit plynulost provozu,” říká Jim Lentz, CEO Toyota Motor North America, a dodává: „Před třemi lety jsme se zavázali, že do roku 2017 vybavíme většinu nových automobilů systémem automatického brzdění AEB. Dnes má 92 procent nových vozů Toyota a Lexus prodávaných ve Spojených státech balíček Toyota Safety Sense nebo Lexus Safety System + AEB jako standardní výbavu. Podařilo se nám toho dosáhnout několik let před rokem 2022, který si automobilový průmysl určil jako lhůtu na popularizaci AEB. Domníváme se proto, že rozšíření použití systému DSRC všemi výrobci nejen že pomůže řidičům zvýšit bezpečnost jízdy, ale umožní rovněž položit základy pro příští systémy autonomní jízdy a automatické výměny informací mezi vozidly v cloudu.“

Japonsko bylo první

Amerika se ovšem nestane prvním místem, kde začne DSRC fungovat. Roku 2015 Toyota jako první výrobce na světě zahájila v Japonsku prodej automobilů vybavených systémem DSRC, který se zde nazývá ITS Connect. Vozy byly vybaveny zařízeními spolupracujícími s podobnými vysílači v jiných autech, a také se systémem světelné signalizace. V březnu roku 2018 brázdilo japonské silnice již více než 100 tisíc automobilů značek Toyota a Lexus vybavených ITS Connect.

V budoucnu mohou technologie jako DSRC založené na výměně údajů přinést řidičům a výrobcům automobilů mnoho dalších výhod, budou-li vozidla vybavena dalšími čidly, radary a kamerami. Spolupráce technologie výměny dat a systémů aktivní bezpečnosti, jako je Toyota Safety Sense, zvýší účinnost a spolehlivost systémů automatizované jízdy.

Toyota jako lídr změn

Toyota s dalšími výrobci, subjekty, které spravují infrastrukturu, a americkým Dopravním departmentem spolupracuje na vývoji systému DSRC již 13 let. Nyní firma povzbuzuje další výrobce a partnery, aby začali zavádět tuto technologii ve Spojených státech. Odbor dopravy brzy rozhodne, zda vzniknou předpisy, které by výrobcům ukládaly povinnost vybavovat nové vozy tímto systémem.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru