Toyota spouští ve Francii výrobu modelu Yaris Hybrid

Autor: Pavel Srp - 12. 4. 2012


Společnost Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) včera zahájila výrobu zcela nového modelu Yaris Hybrid. První vůz, který z výrobní linky sjede, si objednal zákazník ze severní Francie. O rozhodnutí vyrábět ve francouzském závodu automobilky Toyota se veřejnost poprvé dozvěděla v září 2010.

TMMF je nyní prvním francouzským a zároveň prvním evropským automobilovým závodem, jenž bude vyrábět vozy segmentu B s plně hybridním pohonem. Tento významný krok zapadá do celkové evropské strategie Toyoty nabízet do konce druhé dekády tohoto století plně hybridní verzi všech nabízených modelů této značky.

Prezident TMMF Makoto Sano hovořil k zaměstnancům během slavnostního spuštění linky: „Jsme hrdí na to, že jako první v Evropě začínáme vyrábět první plně hybridní model ve třídě malých vozů. Kromě toho se zasazujeme nabízet našim zákazníkům nejvyšší úroveň kvality. Skutečnost, že se tento model vyrábí právě zde, je zároveň dobrou zprávou pro budoucnost TMMF a oblast kolem Valenciennes. Ceny benzínu neustále rostou, a tak věříme, že máme ten správný úsporný vůz v tomto segmentu pro zákazníky z měst.“

Yaris Hybrid si uchoval DNA modelu Toyota Yaris třetí generace. Yaris Hybrid se pyšní prostorným interiérem a kompaktními vnějšími rozměry, ale kromě toho dokáže nabídnout i nesmírně agilní vlastnosti důležité pro používání ve městě. Vůz používá nový systém pohonu Toyota Hybrid Synergy Drive® (HSD), který díky downsizingu dokáže nabídnout stejný prostor pro cestující a stejně velký zavazadelník jako verze se standardním pohonem.

Pohon HSD spojující nízkou spotřebu paliva, hladinu emisí i celkové náklady vlastnictví s jedinečně plynulou a tichou jízdou ukazuje, že potěšení z jízdy nemusí být v protikladu s ekologickým přístupem a nízkými provozními náklady. Emise CO2 na úrovni 79 g/km v kombinovaném cyklu a spotřeba paliva 3,1 l/100 km ve městském cyklu nastoluje ve třídě malých vozů nová měřítka.

V závodu Toyota Motor Manufacturing France ve městě Valenciennes na severu Francie se Yaris vyrábí již od roku 2001. Výrobní závod do 1. dubna 2012 vyrobil 2,1 mil. vozů s označením Yaris. Na uvedení nového modelu s plně hybridním pohonem se samotný závod i jeho zaměstnanci pečlivě připravovali. Bylo nezbytné provést určité úpravy procesů na výrobní lince s ohledem na novou převodovku, soustavu brzd, montáž měniče a zabudování akumulátoru. Další investice si vyžádaly lisovací nástroje. Zaměstnanci byli proškoleni v otázkách bezpečné práce s vysokonapěťovými komponentami, aby byla zajištěna nejvyšší úroveň kvality.

Toyota do příprav závodu TMMF na nový Yaris Hybrid investovala cca 25 mil. eur. V rámci uvedení Toyoty Yaris třetí generace tak celková výše nových investic do tohoto výrobního závodu dosáhla částky 125 mil. eur.

TMMF je jedním z výrobních zařízení automobilky Toyota s certifikací „trvale udržitelného závodu“. Ochrana životního prostředí je pro TMMF prioritou: od roku 2011 je 60 % spotřeby vody při výrobě řešeno upravenou dešťovou vodou a vodou recyklovanou v rámci závodu. Dříve již v roce 2007 byl zdokonalen systém 100% nakládání s odpady, který je základem čistého výrobního procesu.
Toyota v Evropě doposud prodala přes 400 000 vozů s plně hybridním pohonem a zájem o ně neustále roste.

[nggallery id=198]

Tisková zpráva/-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru