Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu 2012 Toyota oslavuje někdejší slávu i současné úspěchy prostřednictvím jedinečné sbírky soutěžních a okruhových vozů.

Letošní akce se časově shoduje s oficiální britskou premiérou nového sportovního kupé GT86, které je možné zde spatřit v různém provedení – od standardních verzí homologovaných pro běžný silniční provoz přes speciály určené pro závodní tratě až po koncepty – jako exponáty i přímo v akci v závodě do vrchu v Goodwoodu.

Na Festivalu rychlosti zároveň proběhne britská premiéra sportovního vozu TS030 HYBRID závodního týmu Toyota Racing, jenž se zde představí krátce po mezinárodní soutěžní premiéře na 24 hodin Le Mans. Tým GAZOO Racing se drží tématu vytrvalostních soutěží a přiváží své vozy Lexus LFA ad Toyota 86, které v letošním ročníku závodu 24 hodin na Nürburgringu ukořistily prvenství v příslušných třídách.

GAZOO Racing současně představuje svůj koncept SPORTS FR Concept, verzi GT86 s dvojitým přeplňováním, kde je plochý čtyřválec doplněn o mechanický kompresor (supercharger) a klasické turbodmychadlo, čímž výkon narostl na 315 koní. Posílený výkon jde ruku v ruce s přepracovaným systémem zavěšení, účinnějšími brzdami a sportovním karosářským kitem. V závodech do vrchu se soupeřům postaví i o mnoho menší, ale neméně sportovně zaměřený GRMN iQ. Opravdová „raketa kapesní velikosti“ v podobě iQ o výkonu 130 koní byla počátkem letošního roku odhalena na autosalonu v Tokiu a letos v létě se začne prodávat v Japonsku – avšak ve velmi omezeném počtu kusů.

Na festival se letos vrací Frank Wrathall se svým cestovním vozem Dynojet Racing Toyota Avensis ve specifikaci pro 2012. Mladý závodní jezdec, jehož účast je dokonale načasována s letošním tématem festivalu „Young Guns – Born to Win“ (Mladé zbraně – zrozeni k vítězství), byl fanoušky britského šampionátu cestovních vozů (BTTC) zvolen „nováčkem roku“ a letos ve své druhé sezóně na BTTC již dokonce zaznamenal pódiové umístění.

Oficiální sestavu vozů Toyota účastnících se závodu do vrchu doplňuje další GT86 v kompletní úpravě TRD (stylistické prvky, sportovní příslušenství) a homologovaná verze supersportu Lexus LFA. O další vzrušení se postará Rod Millen, který se na festival vrací se svým výjimečným vozem Pikes Peak Tacoma, coby někdejší držitel rekordu na horské trati v Coloradu.

Na speciální rychlostní zkoušce v rámci Festivalu rychlosti se objeví nejvýznamnější vozy ze sportovní historie Toyoty. V sestavě jsou všechny modely Celica ze světových šampionátů, včetně výjimečného vozu TA64 Skupiny B „King of Africa“, jenž v letech 1984 a 1986 jednoznačně dominoval soutěžím Rally Safari a Pobřeží slonoviny. K vozům Celica ST185 a ST 205 GT-Four se připojí i Toyota „WRC Corolla“ a vzácná TE27 Corolla Levin v barvách Midgley Motorsport ze 70. let minulého století.

Současné úspěchy automobilů Toyota ve světě cross-country rallye představuje Hilux Dakar, tedy Hilux V8 v provedení double-cab, jenž se zúčastnil letošního rallye Dakar v Jižní Americe. Všechny tři závodící Toyoty skončily ve své třídě v první desítce, přičemž Giniel de Villiers, jeden z nejúspěšnějších světových závodníků v této soutěžní disciplíně, dojel třetí.

Toyota ve svém novém festivalovém pavilónu nabízí i další lákadla, ale především vystaví své sportovní GT86. To se ukáže společně s originálním sportovním kupé Toyota 2000GT ze 60. let minulého století, které inspirovalo i designéry současného GT86.

Prezentace bude současně oslavou sportovních úspěchů Corolly GT (AE86) z 80. let prostřednictvím repliky vozu, se kterým Chris Hodgetts opakovaně získal titul v šampionátu BTCC v letech 1986 a 1987.

Tisková zpráva/-PS-