2023-modelovy_rok-toyota_rav4- (1)

Toyota RAV4 pro modelový rok 2023 přináší vylepšená multimédia, konektivitu a bezpečnost

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Toyota - Tisková zpráva - 22. 6. 2022 0

Toyota odhaluje sérii vylepšení nového modelu RAV4 v modelovém provedení 2023. Celá řada změn je zaměřena na větší komfort na palubě vozu. Zdokonaleny jsou nové multimediální systémy a nový digitální přístrojový štít s možností přizpůsobení podle potřeb řidiče. Vylepšení se dotýkají i bezpečnosti, konkrétně nových funkcí, o něž byl rozšířen paket bezpečnostních technologií Toyota Safety Sense.

Změny se týkají celé modelové řady zahrnující benzínové, hybridní a plug-in hybridní provedení, čímž se originální nejprodávanější rekreační model SUV na světě stává ještě atraktivnější volbou. Výroba Toyoty RAV4 v modelovém provedení 2023 bude zahájena ve 3. čtvrtletí 2022.

Nová multimediální soustava

Nová RAV4 používá nejnovější multimediální systém s novou 10,5″ obrazovkou o vysokém rozlišení. Již ve standardu je systém vybaven cloudovou navigací pro přesné plánování tras na základě nepřetržitě aktualizovaných informací včetně dopravních informací v reálném čase a událostí na trase.

Přečtěte si také:  Hybridní Toyota GR YARIS Rally1 se představuje. Premiéra bude už teď o víkendu na Rallye Monte Carlo

Se čtyřletým datovým balíčkem on-line služeb „Smart Service“ od Toyoty jsou zákazníkům k dispozici nejnovější multimediální a navigační systémy bez nutnosti párovat chytrý telefon s vozidlem.

Bezproblémové uživatelské prostředí garantuje doplňková mobilní aplikace MyT, pomocí které může majitel sledovat různé informace vozidla, jako např. analýzu jízd, stav paliva v nádrži, varování nebo sledování polohy vozidla.

Pohodlí zvyšuje standardní podpora konektivity chytrých telefonů přes Android Auto, resp. bezdrátová integrace chytrých telefonů pomocí technologie Apple CarPlay.

2023-modelovy_rok-toyota_rav4- (2)

S vozidlem je možné komunikovat i pomocí nového palubního hlasového agenta, jenž reaguje na hlasové příkazy k nastavení klimatizace, používání multimédií, telefonování nebo např. otevření a zavření oken. Agent „Hey Toyota“, dostupný i v češtině, rozumí přirozené řeči, takže když například řeknete „Je mi zima“, zareaguje zavřením oken nebo zvýšením teploty klimatizace.

Přečtěte si také:  Podoba chystaného faceliftu BMW X7 unikla na internet. Dělené přední světlomety opravdu dostane

Na přání je k dispozici i další multimediální systém s rozšířenou nabídkou funkcí pro RAV4 Plug-in. Ten zahrnuje vestavěnou navigaci se spolehlivým fungováním i bez dostupnosti datového připojení. Rovněž rozpoznává dálniční značení, informuje o počasí v dané lokalitě a upozorňuje řidiče na nízkoemisní zóny s omezením vjezdu.

Služby poskytované na dálku

Nová Toyota RAV4 představuje další dálkové funkce s dostupností odkudkoli mimo vozidlo. Odpadají tak klasické obavy, zda po opuštění vozidla nezůstalo otevřené okno, odemčené dveře nebo zapnutá světla – zabezpečení vozu lze kdykoli snadno zkontrolovat pomocí dálkových oznámení. Uvedená funkce je součástí standardní výbavy všech provedení nové RAV4.

Dále můžete na dálku zamykat a odemykat dveře – tuto praktickou funkci využijete v situacích, kdy vozidlo potřebuje dočasně zpřístupnit jiná osoba bez klíčů, například kurýr s balíčkem nebo obsluha při vysávání vozu. Také lze rozblikat výstražná světla ke snazšímu vyhledání vozu na velkém nebo rušném parkovišti. Uvedené funkce jsou nově standardem pro střední výbavovou linii, společně s dálkovým ovládáním klimatizace k předehřátí nebo vychlazení kabiny ještě před vyjetím.

Přečtěte si také:  Toyota představila novou koncepci evropských autosalonů

Nový digitální přístrojový štít

Tento prvek výbavy pro všechna provedení nové Toyoty umožňuje řidiči snadno sledovat všechny klíčové parametry vozidla s cílem co nejméně odvádět pozornost od řízení a dopravní situace. Nová RAV4 představuje nový digitální panel v kapličce přístrojů s možností nastavovat způsob zobrazení podle potřeby. Velký 12,3″ TFT displej nabízí čtyři styly a tři uspořádání zobrazení, kdy si řidič může podle situace zvolit nejvíce relevantní informace, jako např. digitální rychloměr a digitální kruhové ukazatele nebo další informace včetně ukazatele eko jízdy, informací o přehrávaných skladbách nebo zobrazení adaptivního tempomatu.

Pro uvedená uspořádání jsou k dispozici čtyři různé styly (Casual, Smart, Sport a Tough) k dokreslení atmosféry. Nová jednotka je standardem pro všechny výbavové linie s výjimkou základního modelu se 7″ panelem sdružených přístrojů.

Vylepšené funkce Toyota Safety Sense

Nová RAV4 přináší vylepšené funkce Toyota Safety Sense, které varují řidiče a pomáhají zamezit ještě širšímu spektru nejčastějších dopravních nehod.

Předkolizní bezpečnostní systém (PCS) je doplněn o asistenta projíždění křižovatek pro bezpečnější odbočování. Rozpozná-li systém křižující vozidlo v zamýšlené trajektorii jízdy nebo chodce při přecházení vozovky v dráze vozidla, reaguje upozorněním řidiče a podle potřeby sám zahájí brzdění ve snaze zamezit srážce.

Přečtěte si také:  Tato divná Dacia Duster pick-up je Renault Oroch. Má čerstvě po faceliftu

Novinkou je i nouzový asistent řízení, jenž pomáhá řidiči vyhnout se chodci, který náhle vstoupil do vozovky, ale současně udržet kontrolu nad vozidlem bez opuštění daného jízdního pruhu. V případě plug-in hybridního provedení RAV4 tento systém rovněž rozpoznává a reaguje na jízdní kola a zaparkovaná vozidla. Systém PCS pro plug-in hybridní RAV4 dále nově rozpozná vozidlo přijíždějící v protisměru ve stejném jízdním pruhu a zahájí kroky ke snížení rizika čelního střetu.

Nový odstín karoserie

Pro všechny výbavové linie hybridní a plug-in hybridní RAV4 (s výjimkou verze Adventure) bude k dispozici nový odstín karoserie ‚bílá perleťová Platinum‘. Pro stupeň výbavy Selection (u obou verzí) se představuje dvoubarevné provedení v kombinaci bílé perleťové Platinum a metalického odstínu Midnight Black.