TNGA_009

Toyota představuje novou podvozkovou platformu GA-B. Dostane ji nový Yaris

Autor: Tisková zpráva - 6. 9. 2019


Vývoj nových platforem automobilky Toyota v souladu s novou konstrukční filozofií TNGA (Toyota New Global Architecture) přinesl velkou změnu v otázkách jízdních vlastností, ovladatelnosti a stylistického ztvárnění mnoha nových modelů značky.

Jako první se objevila platforma GA-C pro středně velké vozy, která je základem zlepšování charakteru jízdy a atraktivity nejnovější generace Toyoty Prius, C-HR a nově uváděné Corolly.

Filozofie TNGA prokázala podobně své schopnosti i ve větších sedanech a vozech SUV. Na podvozkové platformě GA-K stojí nová Toyota Camry a nová RAV4.

Toyota nyní plánuje uplatnit filozofii a technologie TNGA nasazením platformy GA-B s cílem posunout design a jízdní schopnosti malých vozů.

Jistota za volantem a přirozené chování vozidla

Platforma GA-B, stejně jako předešlé platformy GA-C a GA-K, přináší jisté jízdní vlastnosti a přirozené chování vozidla. Napomáhají k tomu různé prostředky. V první řadě používá uvedená platforma propracované technologie spojů, které přispívají k vysoké úrovni tuhosti ve spodní části karoserie při zohlednění požadavků na nízkou hmotnost i náklady.

Za druhé se u zavěšení předních kol se vzpěrami McPherson uplatňují tlumiče s nízkým třením a různé typy pružin. U zavěšení zadních kol lze v závislosti na charakteru a typu vozidla použít torzní příčku nebo víceprvkovou konstrukci (multi-link).

V neposlední řadě se u platformy GA-B posouvá sedadlo řidiče níže a směrem dozadu ke středu vozu, což napomáhá ke snížení těžiště vozidla. Tím se zároveň zlepšuje poloha za volantem, který lze nastavit v optimálním úhlu blízko k řidiči.

TNGA_016_V3

Promyšlené obestavění prostoru a volnější ruce návrhářů

Nová platforma GA-B dále díky chytrému obestavení prostoru přináší co největší a nejpohodlnější interiér.

Filozofie TNGA určuje polohu okem neviditelných komponent, čímž zjednodušuje návrh klíčových součástí vozidla. Návrháři mají díky tomu volnější ruce k tomu, aby propůjčili každému novému modelu na platformě GA-B svébytný vzhled s nízkým postojem a atraktivními proporcemi.

Díky nižší poloze pevných bodů v horní části karoserie a nižšímu posazení řidiče mohou návrháři koncipovat i nízká vozidla se širokým postojem. K vizuální atraktivitě ještě přispívá posunutí kol do samotných rohů platformy s velmi krátkými převisy.

Kombinace dlouhého rozvoru a chytrého přístupu k obestavění prostoru zaručuje velkorysý vnitřní prostor, a to i v případech, kdy má vůz kompaktní vnější rozměry.

Stavebnicový systém

Nová platforma GA-B nabízí vysokou úroveň modularity vyplývající z nejrůznějších délek rozvoru, výšek vozidla a rozchodu kol, což návrhářům a konstruktérům dovoluje vytvářet atraktivní vozidla lišící se velikostí i typem karoserie.

tnga-018-165107

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru