Toyota bude táhnout raketoplán Endeavor Tundrou – video

Od Tomáš Junek | 14. 9. 2012 0

Asi si říkáte, co bude dělat raketoplán v tundře. Ona ale není tundra jako Tundra. V tomto článku bude řeč o nezmaru – o automobilu Toyota Tundra.  Tento vůz, svými rozměry připomínající náklaďák, může táhnout téměř cokoliv, obzvláště pak, když Tundru pohání motor V8 o objemu 5,7 litru. Nyní tuto Toyotu čeká největší výzva v tahání břemene: Bude muset odtáhnout raketoplán Endeavor.

Raketoplán je na cestě do Kalifornského vědeckého centra v Los Angeles a bude zapotřebí ho odtáhnout asi 20 km z Los Angeleského letiště na místo určení. Prvních 19,5 km téhle těžké práce odvede speciální tahač, zbytek (cca 500 m) bude raketoplán zapřažen za Toyotou Tundra.

„Tahač“ od Toyoty je v zásadě standartdní Tundra 4×2 CrewMax s motorem 5,7 litru V8 a jeho maximální možné zatížení v tahu je zhruba 4,5 tuny. Mimochodem raketoplán Endeavor váží okolo 68 tun. Navíc se nebude jednat jen o hmotnost samotného raketoplánu, musí se započítat i podvěs, který váží dalších 64 tun. Tundra tedy bude muset odtáhnout neuvěřitelných 132 tun! Toyota také hned uveřejnila, že jejich tahač nebude mít žádné vylepšení nebo úpravy.

Ptáte se, jak tohle bude fungovat? Na to se budete asi muset zeptat nějakého fyzika, protože sám jsem z toho trochu zmatený. Motor V8 Toyoty Tundra disponuje výkonem 380 koní a točivým momentem 548 Nm, což je víc než dost k táhnutí 4,5 tuny do kopců na dálnici. Váha 4,5 tuny pak také poukazuje na silné brzdy a jejich schopnost takto těžký náklad bezpečně ubrzdit.  Možná se vám nezdá adekvátní srovnávat 4,5 tuny na dálnici v kopci s více než 130 tunami v tahu. Musíte si však uvědomit, že raketoplán bude zapotřebí odtáhnout jen 500 metrů po rovné a hladké silnici a ne rychleji než 15 km/h. Obvykle jsou k těmto tahacím kouskům používána auta s náhonem na všechna čtyři kola, Tundra si však bude muset vystačit jen se zadní nápravou.

Tato doslova velká akce se bude odehrávat 13. října. Jste také zvědaví jak to dopadne?

Přečtěte si také:  Toyota oficiálně potvrdila že GR Supra dostane manuální převodovku

-TJ-