Toyota Auris Hybrid vítězně na New Energies Rallye

Autor: Pavel Srp - 28. 5. 2013

Společnost Toyota Motor Czech (TMCZ) se o víkendu zúčastnila velmi zajímavé akce – 2. ročníku New Energies Rallye Český Krumlov 2013. Startovní posádka David Valenta – Tomáš Vaněk (oba zaměstnanci TMCZ) přivezla na start dvoudenní eko-soutěže vůz Toyota Auris Hybrid. Premiérové působení v soutěži skončilo pro tuto posádku vítězně.

Druhý ročník soutěže New Energies Rallye Český Krumlov 2013, zaměřený na alternativní pohony automobilů, odstartoval v pátek 24.5. hvězdicovým závodem z Tábora a rakouského Freistadtu. Po cca 84 km končila 1. etapa v odpoledních hodinách na výstavišti v Českých Budějovicích, kde všichni účastníci absolvovali ještě dvouokruhový test pravidelnosti na trati, která byla jen o hodinu dříve místem první rychlostní zkoušky Rallye Český Krumlov v rámci MČR v automobilových soutěžích.

V sobotu pokračovala soutěž z Českých Budějovic do Českého Krumlova a na trati dlouhé 135 km čekaly posádky 3 měřené úseky v rámci tzv. testu pravidelnosti. V těchto testech byla pro přesně vymezený časový prostor dané tratě stanovena průměrná rychlost, kterou musely posádky při projetí dodržet. Jakékoliv odchylky od této hodnoty byly poté penalizovány a počet trestných bodů rozhodoval následně o pořadí.

Posádka Valenta – Vaněk skončila s vozem Toyota Auris Hybrid po prvním soutěžním dnu na druhém místě, ale bezchybnou sobotní jízdou si zajistila nejmenší počet trestných bodů a tudíž vítězství v kategorii „Hybrid a CNG”. Toto vítězství zároveň přineslo i stříbrnou pozici v absolutním pořadí.

„Jsem velmi rád, že nápad zařadit kategorii New Energies do programu klasické Rallye Krumlov vůbec vznikl. Účast v takto prestižní a náročné soutěži je něco zcela  jiného, než vystavovat vozy na červených kobercích a rozdávat propagační letáky. Je to další způsob, jak tyto vozy a jejich technologie představit veřejnosti a ukázat, že automobil s hybridním pohonem je nejen o nízké spotřebě a emisích a bezhlučném proplouvání městskými ulicemi. Auris Hybrid v týmových barvách bylo rovněž velmi zábavné řídit a navíc to byla moje první zkušenost z takových soutěží. Zajímavostí byla rovněž dosažená spotřeba paliva našeho vozu, která se za celý soutěžní víkend včetně dálničních přesunů a lehce ´ostřejší´ jízdy ve speciálních zkouškách pohybovala stále okolo 5 l/ 100 km,“ hodnotil v cíli jezdec David Valenta, PR specialista pro značku Lexus.

„Z vítězství jsem měl samozřejmě velkou radost. Nový Auris Hybrid jasně prokázal své kvality. Navíc soutěž New Energies v roli spolujezdce mi tak alespoň na dva dny umožnila návrat do skvělé atmosféry mistrovských rallye závodů, ve kterých jsem se před mnoha lety aktivně pohyboval rovněž v roli navigátora. Myšlenka pořadatelů podpořit touto formou alternativní pohony automobilů je skutečně originální a myslím, že i diváci na trati tuto aktivitu velmi ocenili. Těšíme se tak již na další ročník,“ řekl po projetí cílové rampy Tomáš Vaněk, PR manažer společnosti Toyota Motor Czech.

Do druhého ročníku soutěže New Energies Rallye Český Krumlov 2013 se přihlásilo celkem 18 vozů s alternativním pohonem.