dopravni_znacka-cervena_tecka

Toto je nová dopravní značka, kterou jako řidiči jistě oceníte

Autor: Radim Plachý - Zdroj: wikipedia.com (Dopravní značení v Československu), merkur.de (Dopravní značka) - Foto: Pavel Srp - 24. 4. 2023


Dopravní značky se na silnicích nějakým způsobem objevují už stovky let a neustále se vyvíjejí. I v dnešní době vznikají další nové. Ta nejnovější, o které víme, informuje o nepříjemných situacích. Řidičům by měla na silnicích vlastně pomáhat.

Jde o dopravní značku, jejíž základním bodem je červená tečka na bílém obdélníku, který doplňuje černá šipka. Vyskytuje se v Německu a jak možná tušíte, ona červená tečka značí nebezpečí nebo naopak třeba častou tvorbu kolon a podobně, přičemž černá šipka řidičům radí zpravidla lepší a rychlejší cestu. Značky umisťují místní samosprávy podle zkušeností s dopravou ve svém městě nebo konkrétní oblasti.

Tato dopravní značka není určena pouze pro řidiče osobních aut, ale pro všechny dopravní prostředky, takže i pro řidiče autobusů i nákladních aut. Značka by měla řidičům pomoci například při cestě přes město nebo naopak při cestě z města na dálnici a podobně. 

Slováci mají novou dopravní značku. Má přednost před semaforem

Historie dopravního značení v Československu

Dopravní značení na území Československa má své počátky ještě za Rakousko-Uherska. Historie některých prvků dopravního značení sahá až do středověku. První pokusy o zavedení systematického orientačního značení spadá do třetí čtvrtiny 19. století. Roku 1910 bylo v Čechách, bez velkého úspěchu, vydáno první nařízení, které ukládalo umístit výstražné značení podle uzavřené mezinárodní smlouvy.

Systematické značení prováděl Autoklub Republiky Československé na základě smlouvy s ministerstvem od roku 1928. Legislativně byly první výstražné dopravní značky v Československu kodifikovány od 1. listopadu 1935. V květnu 1938 byly zavedeny dopravní značky a signály pokrývající již celou škálu významů.

Od 1. listopadu 1939 bylo barevné provedení výstražných dopravních značek v Protektorátu Čechy a Morava změněno do nynější podoby. Při dalších změnách (např. 1961, 1967, 1976, 1990) postupně přibývaly nové druhy značek a u některých se měnilo jejich provedení.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , ,

15 názorů na “Toto je nová dopravní značka, kterou jako řidiči jistě oceníte”

  1. Miloš Srbek

    Značky nenahradí logické jednoduché a systémové řešení dopravy. Dobrým příkladem jsou státy západním směrem. Podle mých dlouholetých zkušeností je nejlépe řešena doprava ve Španělsku. Je mnohem bezpečnější a je tam mnohem méně dopravních značek. Španělsko je dobrým příkladem pro celou Evropu.

  2. Prý kde se tvoří kolony . To by ty značky museli umístit na všechny zbylé silnice ,které zůstali otevřené po všech uzavírkách

  3. Z množství značek už mám zácpu. To musí člověk pořád čučet do prava aby se nedopustil přestupků a neplatil pokuty. Co se děje před ním je v podstatě jedno.

    1. V České Lípě vymysleli novou dopravní značku.Zákaz objíždění autobusu.Je modrá,špatně postřehnutelná.Tam se vybralo pokut.

        1. Tak to je trefa do červeného. Pod tou značkou by měly být vysvětlivky. Moc jsem se nasmála. Dík za koment. Zdena

      1. Něčeho podobného jsem si všiml v sobotu u Jestřebí, dělají tam kruháč a ta samá značka, máte pravdu je to na pendrek vidět.

  4. Maroš Karas

    Další blábol a matení veřejnosti. Platné dopravní značky v ČR jsou dané vyhláškou, tato tam rozhodně není. Pokud jste ji někde viděli, ta možná v zahraničí, ale u nás se používat nesmí.

      1. No to se tam tedy opravdu nepíše. Jestli to, že se jedná o Německo, máme vytušit ze zdroje pod úvodním obrázkem, tak to se nedá považovat za „v textu se píše“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru