Tohle je důvod, proč v autě nenechávat plechovky, které mohou explodovat

Od Anina Russová | 28. 9. 2019


Necháváte občas v autě nákup s tím, že si jen odběhnete a za chvilku jste zpět? A bývá součástí toho nákupu třeba lak na vlasy pro manželku nebo snad jiný sprej v plechovce? Pak si dobře rozmyslete, jestli něco takového v autě opravdu chcete nechat, zejména ve velkých vedrech. Ta varování na obalech všech sprejů nejsou jen tak!

Potvrdit to může Christine Debrecht z Missouri, jejíž dcera nechala v autě za horkého počasí sprej se suchým šamponem na vlasy. I tahle vychytávka, kterou znají všechny ženy s dlouhými vlasy, je ve flakonu naplněným hnacím plynem. A to je právě ten problém. V horku se ve flakonu velmi rychle zvyšuje tlak a snadno se z něj stane nebezpečná bomba.

A může to už potvrdit i Christine. Její Honda Civic po výbuchu tohoto spreje vypadá jako po útoku vandalů! Jak se totiž šampon zahřál, lahev explodovala a vyletěla směrem nahoru. Měla takovou sílu, že prorazila střešní okno a dopadla 15 metrů od auta. Sílu měla obrovskou, protože při explozi zvládla roztrhat loketní opěrku, ve které byla uložena.

Ani nechceme pomýšlet, co by se stalo, kdyby v autě během exploze někdo seděl. Nejspíš by to nedopadlo moc dobře. Dávejte tedy dobrý pozor, co v autě převážíte a co tam necháváte.