Ferrari vyrábělo vždy sportovní a rychlá auta, ale výkon některých starších kousků už dnes opravdu neohromí. Takových hodnot totiž dnes dosahují i hot-hatche. Ale toto Ferrari 308 GTB by mohlo překvapit i ty nejvýkonnější hot-hatche… 

Ferrari 308 se nabízelo ve dvou verzích jako 308 GTS, tedy jako Spider s otevřenou karoserií, a nebo jako 308 GTB, jako Berlinetta, tedy kupé. Auto, které si můžete prohlédnout ve videu, je verze kupé. Číselný název auta také prozrazuje, co ho pohání. 308 lze rozložit jako „30“, což značí třílitrový objem (ačkoliv je to přesně 2,9 litru), a jako „8“, což je počet válců. 

O pohon se stará v sériovém autě motor V8 s objemem 2 927 cm³, který je uložen napříč před zadní nápravou a prostřednictvím pětistupňové manuální převodovky pohání zadní kola. Palivo do válců dodávají čtyři dvojité karburátory Weber. V evropské verzi dosahoval největšího výkonu 188 kW/255 koní při 7700 ot./min a točivý moment 294 Nm vrcholil při 7250 ot./min. Verze pro americký trh byla kvůli přísnějším emisním limitům slabší o 15 koní.

Přečtěte si také:  Našlo se ukradené Ferrari F50. Soud teď musí rozhodnout, jestli patří původnímu nebo novému majiteli

To ale v tomto autě rozhodně neplatí, protože vůz prošel úpravou ve společnost ATS Racing z amerického Texasu. Motoru pomáhá s přísunem vzduchu do sání přeplňování a výkon se vyšplhal na 570 koní! Jak je patrné z videa, zvuk turbodmychadel je poměrně hlasitý a auto je hodně svižné.