Tesla už myslí i na Českou republiku: nová rychlonabíječka bude v Praze

Od Jan Karlík | 21. 12. 2015


Automobilka Tesla plánuje podle serveru supercharge.info výstavbu první nabíječky typu Supercharger na území České republiky. Naši bratia na Slovensku tu svou mají aktuálně v průběhu stavby, česká rychlonabíječka je schválená a její výstavba je zatím v plánu.

Nová rychlonabíječka by měla stát v pražské ulici Vídeňská nedaleko kruhového objezdu, na kterém ústí přivaděč od vnějšího pražského okruhu. Toto místo bylo vybíráno strategicky, především kvůli cestujícím po dálnicích D1 a D5. Je faktem, že z centra Prahy nebude cesta úplně nejrychlejší, nicméně s trochou plánování to nebude problém ani pro kavárenské typy z centra.

Zatím není jasné kolik přípojek bude česká stanice Supercharger nabízet, světový průměr se pohybuje na hodnotě šest. I kdyby se budoucí stanice držela tohoto počtu, je nepravděpodobné, že v našich končinách budete tím sedmým v řadě kdo bude čekat na nabití. Výhoda této dobíjecí stanice oproti běžné rozvodné síti je zřejmá. Jde hlavně o rychlost. Podle Tesly lze za půl hodiny nabíjení získat dostatek energie k ujetí vzdálenosti přes 270 km. Za 40 minut je baterie nabitá na 80 % kapacity, k plnému nabití je zapotřebí nechat Model S na nabíječce 75 minut. Tyto hodnoty jsou řádově čtvrtinové oproti běžnému nabíjení z vaší zásuvky. A to už je zásadní rozdíl.