tesla model 3

Tesla se trápí. Nestíhá vyrábět a topí se v obří ztrátě

Autor: Anina Russová - 6. 11. 2017


Když Elon Musk se značkou Tesla začínal, nejspíš ani netušil, jakých úspěchů se mu podaří dosáhnout. Asi ale také netušil, že s těmi úspěchy jdou ruku v ruce potíže, které se nevyhýbají ani těm nejlepším. A protože Musk, respektive Tesla Motors mezi ty nejlepší opravdu patří, nevyhnuly se jí opravdu velké problémy.

První se ohlásily už před několika měsíci, kdy se značka potýkala s personálními problémy. Podle dostupných informací muselo v jeden okamžik své pracovní místo opustit několik set zaměstnanců, přičemž šlo jak o dělnické, tak o kancelářské profese. Velký problém ale Tesle přinesl hlavně Model 3. Novinka, často označována jako elektromobil pro masy, byla ohlášena s veškerou pompou. Jenomže Musk se právě s tímto modelem trochu přepočítal. Objednávky na něj se sice jen hrnuly, ale výroba absolutně nestíhala a nestíhá stále.

Do letošního podzimu měla Tesla v plánu vyrobit a předat asi 1 500 těchto modelů, což se opravdu nepovedlo. Zatím jich totiž bylo vyrobeno jen 260, přičemž pouze 220 jich značka stihla předat zákazníkům. I díky tomu skončila Tesla v posledním čtvrtletí v rekordní ztrátě ve výši 619,4 milionu dolarů, tedy asi 13,5 miliardy korun. Jen pro dokreslení problémové situace ještě dodáme, že Tesla byla v loňském roce za stejné období v zisku 21,9 milionu dolarů.

Otázkou tedy je, jak se k těmto problémům Musk postaví. Kromě nich totiž nesmí zapomínat na to, že jeho konkurence už dávno nespí. Právě naopak. Své elektromobily postupně představují i zaběhnuté značky, a to včetně těch cenově dostupnějších. Navíc se postupně rozšiřují města, která ač původně velmi nakloněná elektromobilitě, postupně přichází na to, že vše není tak zelené, jak se na první pohled zdálo. Hodně úřadů totiž ruší pobídky a úlevy pro koupi elektromobilu. Když k tomu všemu jako takovou nahořklou třešničku na dortu přidáme problémy s reklamacemi, které prakticky od začátku výroby všech modelů neustávají, je jasné, že Elon Musk má před sebou velmi náročné období.

My mu ale držíme palce. Tesla přišla a něčím novým a je tak logické, že musí vychytat celou řadu problémů. A byla by škoda, kdyby tak zajímavě rozjetý projekt skončil s prvním hrbolem, který se objeví na cestě. Souhlasíte?

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek