Bezpečnostních prvků je dnes v automobilech celá řada, ale žádné se neosvědčily tak dobře, jako bezpečnostní pásy. Ty vznikly už v roce 1903, kdy s jejich pětibodovou verzí přišel Luis Renault, tedy spoluzakladatel stejnojmenné automobilky. Tříbodovou verzi bezpečnostního pásu pak nemá na svědomí nikdo jiný než automobilka Volvo. Však právě ta je pro svou zásadovost, co se bezpečnosti týče dobře známá.
Za dobu jejich existence se několik automobilových značek, ale i různých vynálezců pokoušelo přijít na způsob, jak řidiče po nasednutí do auta připoutat zcela automaticky, tedy tak, aby o tom on sám vůbec nemohl rozhodovat. Bohužel se nic takového do praxe nedostalo, a tak použití tohoto bezpečnostního systému zůstává na zdravém úsudku každého z nás.
Zatímco na předních sedadlech se většina pasažérů opravdu poutá, vzadu už na to někteří -je jedno zda záměrně či nikoliv – zapomínají. Nedochází jim ale, že při případném čelním nárazu může jejich tělo bez ochrany bezpečnostním pásem fungovat jako zbraň, která může doslova pozabíjet zbytek posádky. Zní to možná velmi tvrdě, ale bohužel je to fakt. Při čelním nárazu nepřipoutaný člověk s trochou štěstí „jen“ vyletí předním oknem ven. Bohužel častěji u toho smrtelně ublíží někomu dalšímu z posádky vozu, která sedí vpředu.
Přiložené video ukáže, co udělá náraz s dospělým člověkem vážícím zhruba 70 kilogramů. Upozorňujeme, že nejde o náraz ve vysoké rychlosti. Měření probíhala v rychlostech od 40 do 60 km/h. Zatímco by posádku vpředu ochránil pás a airbag, letící tělo ze zadních sedaček je nekompromisní.