Tajná garáž BMW M skrývá neskutečné skvosty a prototypy – video

Autor: Pavel Srp - 5. 1. 2014


Automobilky nevyrábějí jen auta, která nakonec po silnici jezdí, ale mnohdy vyrábí také koncepty, které se nakonec na běžné silnice nedostanou a zůstanou stát v garážích. Někdy to jsou další zamýšlené typy karoserií, někdy zcela nový model. Podobné je to i stěmi nejlepšími BMW, modely M.

Blog BIMMERPOST, ale i některé další, měly před dvěma možnost nakouknout do tajných garáží BMW M. Vzniklo z toho poměrně dlouhé video, na kterém se nám představí běžné modely M, ale i modely, o kterých mnozí z nás snad ani neslyšeli.

  • E36 M3 Coupé, Sedan, Cabrio, Compact, závodní M3 GTR
  • E46 M3 Coupe, CSL, Cabrio, Touring
  • E9x M3 Coupe, Sedan, Cabrio, Pick-up
  • E87 1M Coupé
  • E36/8 Z3 M Coupé
  • E85 Z4 M Coupé, Roadster
  • Ur-Roadster
  • E30 M3 Pick-up, Coupé, Evo
  • E26 M1
  • E28 M5
  • E34 M5 Sedan, Touring (Cabrio tam bohužel nestálo :( )
  • E39 M5 Sedan, Touring
  • E60 M5 Sedan, Touring
  • E24 M635 CSi
  • E31 850 CSi
  • E63 M6 Coupe, Cabrio, CSL
  • E53 X5 M Van
  • E70 X5M
  • E71 X6M

Jak vidíte, jen samotný výčet (kurzívou jsou označeny verze, které se do výroby nikdy nedostaly) je hodně bohatý, ale pojďme se na některé nevyráběné kousky podívat podrobněji:

E36 M3 Compact. Je otázkou, proč toto auto nikdy neopustilo brány továrny. Důvodem mohlo být i to, že první generace Compactu nikdy příliš velkou oblibu neměla. Podle dostupných informací vznikly hned dva prototypy. Ten první měl pod kapotou „obyčejný“ motor o objemu 3 litry a o výkonu 286 koní z M3 E36, ten druhý však to nej, co se do E36 kdy dávalo – motor R6 3,2 litru s výkonem 321 koní z verze Evo! Celkový dojem dotvářely nárazníky podobné coupé, snížený podvozek a čtveřice koncovek výfuku.

E46 M3 Touring. Nejsilnější model řady 3 v kombi ještě nikdy nebyl. V roce 1999 však původně pro autosalon ve Frankfurtu vznikl prototyp. Na výstavišti se ale nakonec stejně neobjevil. Auto není ničím výjimečným a jde vlastně o běžný trojkový kombík, který dostal komplet oplastování (včetně širokých blatníků) z eM-trojky včetně sportovního interiéru.

Ur-Roadster. Tohle auto je vlastně takovým předchůdcem modelu Z3. Vzniklo v roce 1992 na základech roadsteru Z1. Je však ještě mnohem nižší a širší. Pod přední kapotou je čtyřválec o objemu 2,5 litru z E3O M3 Sport Evo. Mělo jít o automobil s co nejnižší hmotností, takže nepřekvapí karoserie z plastu, skořepinová sedadla v interiéru či karbonové středy kol a podobně.

E39 M5 Touring. Je to jako na přeskáčku. BMW M5 v jedné generaci praktickou karoserii kombi nabídne, druhá zase ne. Je to pravidlo nebo náhoda? E34 M5 Touring se nabízela, nástupce E39 ne, E61 ano a aktuální F11 je opět jen jako sedan. Možná za to mohla jen nízká prodejní čísla… Toto E39 BMW M5 Touring má základ v modelu 540i Touring, ale pod jeho kabát se nastěhovala technika z M5 Sedan. Šlo o auto tehdejšího šéfa vývoje Gerharda Richtera.

E53 X5 M Van. Je to vlastně předchůdce dnešních modelů X5M a X6M. Na první pohled ho prozradí jinak tvarovaný nárazník, zpětná zrcátka či zlatá kola. Na ten druhý pak zjistíte, že pod kapotou je velký osmiválcový pětilitr z E39 BMW M5, který svůj obrovský výkon přenáší na zadní (!!) kola prostřednictvím sekvenční převodovky SMG z tehdejšího BMW M3.

E30 M3 Pick-Up. Na videu vypadá toto auto hodně „použitě“ a není divu. Auto sloužilo jako pracant divize BMW M. Základem pro podobnou stavbu se stalo BMW řady 3 Cabrio. Pod přední kabátem je však opravdový motor E30 BMW M3, čtyřválec o objemu 2,3 litru, a podvozek téhož vozu.

E63 M6 CSL. Na první pohled jde o běžné BMW M6, na ten druhý si však lze všimnout několika drobných úprav, které aktivně zlepšovaly aerodynamiku a tím pádem i chování při vyšších rychlostech.

Pokud by vás zajímaly ještě fotky, na některé z modelů se můžete podívat TADY.

Ale v garážích BMW se schovává třeba i tato červená placka. Jde o E31 BMW M8, prototyp nejostřejšího provedení BMW řady 8. Tento vůz měl být tím nejlepším, co automobilka dovedla. Model M8 měl být výkonnější, sportovnější a prostě a jednoduše lepší než všechna ostatní provedení řady 8.

Pod dlouhou přední kapotou se nacházel obrovský (kapota musela být upravena, aby se pod ní motor vešel) dvanáctiválec o objemu 6,1 litru, jehož výkon dosahoval 550 koní a 500 Nm točivého momentu. Zrychlení z 0 na 100 km/h se mělo odehrát pod pět sekund a maximální rychlost měla být až 330 km/h.

Do sériové výroby se auto nakonec nedostalo, protože cena se vyšplhala do opravdu abnormálních výšin.

-PS-

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru