parkovani-topgis-kamerove_auto

Systém zvládá mobilní mapování v rychlosti až 90 km/h. Díky strojovému vidění má i další výhody

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: TopGis - 7. 10. 2022


S panoramatickými snímky z mobilního mapování se lidé nejčastěji setkávají v mapových aplikacích. Jejich uplatnění je ale mnohem širší, města a obce výstupy z něj využívají při pasportech komunikací, dopravního značení či mobiliářů. Brněnská společnost TopGis používá systém kamer umožňující mobilní mapování v rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Díky technologii strojového vidění a přesnému umístění snímků je navíc možné objekty na snímcích identifikovat do souřadnic či změřit.

Brněnská společnost TopGis se specializuje na letecké a mobilní mapování Česka, pro města a obce navíc provozuje mapovou aplikaci GisOnline.cz. Ke svým aktivitám ve vzduchu využívá firma trojici vlastních letadel, tuzemské silnice pak křižuje její speciálně upravený vůz. Právě ten se nyní dočkal výrazného vylepšení, které ještě zpřesní výstupy mobilního mapování.

„Na našich autech dlouhodobě využíváme systém kamer, který umožňuje panoramatické snímkování. Tento systém jsme nedávno ve spolupráci se společností ATEsystem a ICTsystem výrazně modernizovali. Tvoří jej 15 kamer, které disponují technologií strojového vidění, vysoce přesná navigace a výkonný počítač, který se stará o zpracování dat,“ uvedl vývojový manažer společnosti TopGis Vladimír Plšek.

Při výběru kamer umístěných v kouli na střeše auta padla volba na Basler Ace L s rozlišením 12 megapixelů. Těch je v systému celkem dvanáct, další tři kamery pak disponují menším rozlišením a jsou určené pro měření jasu pro celou soustavu. Celý panoramatický snímek pak díky tomu disponuje výsledným rozlišením kolem 135 megapixelů, přičemž pro jeho poskládání do finální podoby se využívají pokročilé algoritmy.

„Rychlost samotného snímání je závislá na vnějších světelných podmínkách, celý systém je ale stavěný na snímkování do rychlosti 90 kilometrů za hodinu. O polohovou přesnost pořízených záběrů se stará velmi přesná satelitní navigace. Při zpracování snímků lze polohu určit s přesností až na dva centimetry,“ popsal Vladimír Plšek s tím, že snímkování ve vyšších rychlostech významně usnadňuje mobilní mapování a pasporty například krajských komunikací a dálnic či dopravního značení na nich.

Pasporty majetku obcí budou snadnější díky strojovému vidění

Mobilní mapování je velmi často spojené zejména s pasporty místních komunikací, veřejného osvětlení, mobiliářů, zeleně či reklamních ploch ve městech a obcích. Právě v jejich případě může být významným přínosem využití technologie strojového vidění. „Nový systém umožňuje automatizovaně identifikovat celou řadu objektů, které systém mobilního mapování zachytí, stejně jako zjednodušit zpracování jejich polohy či rozměrů,“ doplnil Vladimír Plšek.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru