I když už jsme se s novým Opelem Astra seznámili jak při krátké statické prezentaci, tak také při první zahraniční jízdě, odmítnout představení v našich končinách jsme si nemohli nechat uniknout, a tak pro vás máme první dojem z českých silnic.

prvni-jizda-cr-opel-astra-10-turbo-p1

O nové Astře už od nás víte asi úplně vše. Mezigeneračně shodila skoro 200 kilogramů, na zadních sedačkách má o něco více místa a automobilka ji nadělila neuvěřitelné množství motorizací, ze kterých si musí vybrat opravdu úplně každý. Opel byl vždy dobře známý pro použití neuvěřitelného množství tlačítek v interiéru. Ať jste chtěli to nebo ono, vše mělo svůj vlastní čudlík. Automobilka ale všechny připomínky vyslyšel a tlačítka naopak v případě nové generace Corsy takřka zrušil. Prostě z jednoho extrému do druhého… Ale teď přišla Astra a vše má přesně tak, jak má být. Ovladačů ani moc, ani málo a všechny jsou ideálně rozmístěné.

Nebudeme vám tu o nové Astře znovu opakovat všechny podrobnosti, ale musíme se na chvilku zastavit u zbrusu nové generace osvětlení IntelliLux LED. Už jste si určitě všimli, že Opel tuhle novinku propaguje, kde může. Není se čemu divit. Tahle světla jsou naprostou technologickou špičkou. Jejich výhoda je především v tom, že prakticky neustále můžete jezdit s rozsvícenými dálkovými světly, přesto nikdy nikoho neoslníte a vždy perfektně uvidíte na cestu. Každé světlo má hned 8 diod pro dálková světla, která se rozsvěcí a zhasínají přesně podle toho, jak kamera za čelním sklem zachytí kolem nebo proti jedoucí auto. Vypadá to jako jedna velká digihra, která ale fantasticky funguje a my se nemůžeme dočkat toho, kdy ji budeme moci otestovat důkladněji, Astru máme na test naplánovanou už na půlku prosince. Je poměrně složité vám vysvětlovat, jak se postupně jednotlivé diody rozsvěcí a zase se zhasínají, takže bude lepší, když se podíváte na následující video.

Asi se shodneme na tom, že Opel s představením této technologie způsobil malý průvan ve svém segmentu a je to jedině dobře. Už si totiž nemusíte kupovat extrémně předraženou limuzínu, abyste ve svém autě mohli mít to nejlepší, co na trhu je. V segmentu nižší střední třídy sice fullLED světla najdete, ale nejsou adaptivní.

Přečtěte si také:  PSA uzavře všechny své evropské továrny. Výroba se zastavuje minimálně do 27. března

Ale supermoderní technologie předních světel ještě dobré auto nedělá. Dobré auto je jeden velký celek namixovaný z několika atributů, mezi které rozhodně patří i nabídka motorizací. Všechny kromě základní „jednačtyřky“ v nové Astře disponují přeplňováním turbodmychadlem. My jsme při krátké projížďce kolem Prahy vyzkoušely litrové tříválcové Turbo.

Dali jsme si jasný úkol: Vzít Astru s tak malým motorem na dálnici a vyzkoušet, jestli se na ní náhodou „neztratí“. A ona se rozhodně neztratí. Parametry motoru totiž nejsou špatné, výkon 77 kW/105 koní a točivý moment 170 Nm. Díky rekonstrukci jsme se připojovali ze stopky, takže bylo potřeba hned hodně přidat a bezpečně se zapojit do provozu. „Litrové turbo“ s Astrou nemá vůbec žádnou větší práci. Je pravda, že po dosažení zhruba 3 000 otáček je reakce na plyn už poněkud vlažnější, ale jinak jede moc hezky. Ani udržení dálničních rychlostí nebo předjíždění do kopce ji nečiní vůbec žádný problém. Při rychlosti 140 km/h točí Astra asi 3 000 otáček za minutu.

prvni-jizda-cr-opel-astra-10-turbo-p2

Od tohoto tříválce jsme čekali klasický a dost nepříjemný zvuk a vibrace. Jenomže až po pár kilometrech nám došlo, že jediné, co slyšíme, je hluk vzduchu obtékajícího zpětná zrcátka. Astra je fantasticky odhlučněná a do vnitřního prostoru nepouští ani žádné větší vibrace.

Vyzkoušet jsme museli i naše proslulé okresní silnice. Na to, že jsou v žalostném stavu, už jsme si zvykli, takže jsme byli zvědaví, jak se s tím popere podvozek Astry. Klasické nerovnosti a menší výmoly zvládal na jedničku. Větší výmoly už vám o své přítomnosti dají vědět, ale duši z vás Astra nevytřese. Při rychlejším nájezdu do zatáčky Astra velice pěkně drží a nijak výrazně se nenaklání.

Celkově nás „litrové turbo“ docela překvapilo. Do města a na kratší přesuny bude dobrým společníkem, obzvlášť s deklarovanou spotřebou maximálně kolem pěti litrů. Jasné je, že normální smrtelník se bude pohybovat tak o dva litry výše, ale i to je slušné. V základní výbavě Selection začíná Opel Astra 1.0 Turbo s pětistupňovým manuálem na částce 374 900 Kč. Pokud sáhnete po nejvyšší výbavě Innovation, zaplatíte 419 900 Kč. Pokud budete chtít také ta skvělá přední světla IntelliLux LED, připlatíte si ještě 35 000 Kč.

Přečtěte si také:  Němci zjišťovali, jaké ojetiny jsou spolehlivé a jaké raději nebrat. Prémiová značka neznamená automaticky úspěch