Světový rekord ve zrychlení z 0 na 300km/h, Bugatti ale za tímhle rekordem nehledejte – video

Autor: Tomáš Junek -   28. 2. 2013


Když to není Bugatti, které auto to tedy potom je? Jedná se o běžný produkční model vycházející z Lotusu Exige, má přes 1200 koní a vyrobí se jich pouhopouhých deset kusů ročně. Poznali jste, o který vůz jde? Ano, je to Hennesey Venom GT.

Tento ultrasport (v tomto případě se už nedá tvrdit, že jde o supersport – tohle je jiná liga) pokořil rekord ve zrychlení z 0 na 300km/h 21. ledna tohoto roku na letišti Mesa poblíž amerického Phoenixu. Tvrdíte, že už vás napínám moc? Inu, dobrá, rekord z 0 na 300km/h je 13,63 sekundy a neoficiální rekord z 0 na 200 mil/h je 14,51 sekundy. Dále se neoficiálně mluví o maximální rychlosti končící na hranici 437 km/h. Pro srovnání Bugatti Veyron má zrychlení z 0 na 300km/h za pouhých 16,7 sekundy a maximální rychlost 407 km/h… :-) Jak toho ale konstruktéři v Hennessey Performance Engineering dosáhli?

Odpověď je jednoduchá: co možná nejvýkonnější motor v co možná nejlehčím autě. :-) Motor je srdcem tohohle rychlíka. Jedná se o osmiválcový sedmilitr do V, přeplněný dvěma turbodmychadly. Výsledný výkon je 1 244  (!!) koní a točivý moment 1155 Nm. Tyto hodnoty se pak převádí přes šestirychlostní převodovku na zadní kola (všimněte si ve videu nesmyslné šířky zadních pneumatik). O zbytek se pak postará muší váha 1 200 kg. Z toho plyne poměr výkon/hmotnost neuvěřitelných 1,036 koně na 1 kg!!! Takový poměr lze vidět snad jen u motorek a ještě k tomu ne ledajakých. O bezpečné zabrzdění tolika koní se nakonec starají karbonkeramické brzdy o průměru kotoučů 380 mm.

A kolik taková sranda stojí? Základní verze žebrák s pouhými 750 koňmi přijde zájemce na 600 tisíc dolarů a nejsilnější verze s 1 200 koňmi na rovný 1 milion dolarů. Pokud by byl zájemce z Evropy, tak si tyto částky musí převést na eura a připočítat si dalších 25 tisíc euro za dovoz a jiné poplatky s tím související.

Kdybyste byli opravdu velkými boháči, přišla by vám suma jednoho milionu dolarů za nejrychlejší produkční auto světa příliš vysoká? Mě teda určitě ne a dozajista by minimálně jedno v garáži stát mohlo…

-TJ-

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *