V pondělí v Rusku proběhla inaugurace znovu zvoleného prezidenta Putina. Dostal už také novou limuzínu. Čím tedy jeden z nejvlivnějších politiků světa jezdí?

Vzhledem k povaze politiky, kterou Putin vede, je jasné, že o jeho život usiluje velká spousta lidí. I proto je jeho služební limuzína kompletně neprůstřelná a vydržet by měla například i explozi výbušniny ukryté pod autem.

Putin nevsadil na žádnou zaběhnutou značku, která taková auta dodává jiným státníkům, ale dal přednost ruské výrobě. Právě pro potřeby prezidenta, ale následně i bohatých Rusů totiž světlo světa spatřila nová ruská automobilová značka. Ta dostala jméno Cortege a do budoucna plánuje výrobu luxusních limuzín a SUV, která by měla konkurovat třeba i značce Rolls-Royce. Ostatně státnická limuzína se vozům Rolls-Royce zepředu vážně podobá.

Prezidentská limuzína má překvapivě docela malé rozměry, tedy, alespoň co do srovnání s konkurencí. Na délku měří 6062 mm, na šířku 2000 mm a na výšku 1695 mm. Pod kapotou je v tuto chvíli přeplňovaný osmiválec o výkonu 600 koní a s točivým momentem 800 Nm, s jehož vývojem pomáhalo Porsche. V budoucnu je ale v plánu instalace čtyřmi turbodmychadly přeplňovaného dvanáctiválce o výkonu kolem 800 koní.

Ještě dodáme, že vývoj této limuzíny, stejně jako plánů celé nové značky trval 5 let a stál v přepočtu necelé tři miliardy korun.