Stará Dacia 1300 je vše, jen ne moc rychlé auto. Když jsem byla malá, měli jsme ji doma a moc dobře si pamatuji, že dle mého otce tohle auto vynikalo jen tím, že mělo obrovský zavazadlový prostor (to je ale z dnešního pohledu také relativní). Můj táta ji ale zrovna milými slovy nečastoval a i dnes, když na ni vzpomíná, kroutí hlavou nad tím, proč ji tehdy kupoval. Ale v roce 1989 nebylo moc na výběr…

Existují mezi námi ale tací, kteří této staré Dacii fandí a mají ji rádi. Ale ne tak úplně v sériovém provedení. Tak to nejspíš má i majitel dost splašené Dacie, který si ji pořádně upravil. Původní nepříliš výkonou jednotku vyměnil za benzinový turboagregát o objemu 1.8 litru, nějakým zázrakem do auta napasoval pohon všech kol a upravil všechnu techniku jako brzdy a podvozek. 

Na start sprintu se tahle rumunská střela postavila proti modernímu BMW 335d xDrive Touring, které na všechna kola posílá 313 koní a 630 Nm. Myslíte si, že je to pro Dacii předem prohraný souboj? Ve výsledku ano, ale s tak minimálním rozdílem, že jen kroutíme hlavou. Tohle udělat ze staré Dacie, to chtělo velkou odvahu!