řidičský průkaz

Stačí málo a policie vám může na místě zabavit řidičák. A nepomůže ani to, že už ho nemusíte mít u sebe

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: MDČR - 15. 1. 2024


Asi každý řidič někdy během svého motoristického života spáchá nějaký přestupek. Jsme jen lidé a jako tací chybujeme. Je ale potřeba si uvědomit, že jsou přestupky, které mohou přímo na místě kontroly vyjít pořádně draho. Policisté totiž mají zákonnou možnost vám na místě sebrat řidičák. Pokud by vás v takovou chvíli snad napadlo, že se vymluvíte na novou možnost jej nemít fyzicky u sebe, ani to nezkoušejte. Stejně to ničemu nepomůže.

Několik přesně daných přestupků

Pokud se vám orosilo při představě zabavení řidičáku čelo, pak vás uklidníme. Policisté to mohou udělat jen v zákonem přesně stanovených případech. Pokud tedy o tuto zkušenost nestojíte, pak si dejte pozor na to, abyste neřídili „bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, po kterou byl ještě pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.“ Zjednodušeně řečeno, nejezděte opilí nebo pod vlivem drog. A pozor, dalším zákonným důvodem je odmítnutí testu na alkohol nebo drogy.

Kromě toho o řidičák na místě přijde ve chvíli, kdy řídíte, aniž byste měli řidičák pro příslušnou skupinu. K tomu zákon přidává ještě situaci, kdy překročíte nejvyšší povolenou rychlost v obci o 40 km/h a více nebo mimo obec o 50 km/h a více. A také situaci, kdy způsobíte nehodu, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví jiné osoby. Vše je popsánu v Zákoně o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně v paragrafu 118b.

Elektronickou žádost o řidičský průkaz lze nově podat i bez datové schránky

Asi netřeba připomínat, že pokud už na místě o řidičák přijdete, nesmíte následně už za volant. Policista, který vám vydá písemné potvrzení o tom, že vám byl řidičák zabaven a následně vše oznámí obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa spáchání skutku, kam také spolu s oznámením pošle váš řidičák.

Úřad následně nejpozději do pěti pracovních dnů zahájí řízení, týkající se toho, zda vám bude zadržen řidičák až do doby, kdy proběhne pravomocné rozhodnutí o přestupku. Zadržení řidičáku a řešení přestupku jsou totiž dva oddělené případy. A dokud úřad o případném zadržení řidičáku nerozhodne, nezačne ani řízení týkající se přestupku. Pamatujte ale, že doba, kdy se čeká na rozhodnutí o případném zákazu řízení se do konečného trestu započítává.

Nemám řidičák u sebe

Od nového roku nemusí motoristé v Česku u sebe vozit řidičský průkaz. Může se tak snadno stát, že policistovi prostě oznámíte, že jej nemáte u sebe. To ale neznamená, že byste z toho byli, byť dočasně, venku.

V takovém případě policista prostě prohlásí váš řidičák za zadržený. Vy pak máte povinnost jej do pěti pracovních dnů ode dne tohoto prohlášení odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa spáchání skutku.

Štítky: , , , , , , , ,

40 názorů na “Stačí málo a policie vám může na místě zabavit řidičák. A nepomůže ani to, že už ho nemusíte mít u sebe”

 1. …. máte povinnost jej do pěti pracovních dnů ode dne tohoto prohlášení odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností příslušnému podle místa spáchání skutku. Takže třeba z Prahy poveze řidičák do Brna

 2. V téhle zemi je nejbožejší to, že si benga honí triko na lidech, co chtějí žít normálně. Kdosi tu výše psal o vlastní zkušenosti. Policajt u nás ani nesmí nechat odtáhnout špatně zaparkované auto a tak dělají vlny, aby si smetánka mohla užívat vlastní ekosystém. Až na výjimky se každý přestupek posílá k řešení úřadu a stačí mít známý a být součástí toho ekosystému a Janička to stornuje, protože to záleží na Janičce, jak to bude řešit. Potřebujeme záplavu přestupků, aby se to v té záplavě ztratilo. Je to vymyšlený naprosto geniálně. A víte co? Vlastní zkušenost. :-)

  1. Vlastní zkušenost ,bývalý policajt a po jím způsobenou nehodou, všichni od jeho současných kolegů až po dopravní odbor se kryjí navzájem, on nic ,žádná vina,i po dvojím odvolání se to smetlo pod koberec. Hajzlové….

 3. A pokud budeme mít řidičák nahraný v mobilu, tak nám policajt nejspíš sebere ten mobil.

 4. Koupím auto , Škoda Octavia II , 2.0 TDi , v IA stavu , nejlépe černá , POUZE s ukrajinskou SPZ – abych nemusel dodržovat předpisy a parkovat kde chci . Nabídněte .

  1. Ano, tohle je už šikana a omezování svobody,.. vše co se vám nelíbí dopadne špatné,. Nemáte vlastně žádnou šanci. K policii se dostanou lidí úplně bezmozci. Vidí pouze vidinu peněz, kde nemusí tvrdé makat rukama. A dotoho si budou na všech lidech ukazovat své ego. Jsem zvědavej kdo z nás v tomto roce bude mít řidičák,. I já bohužel teď čekám na rozhodnutí. Naštěstí už mě řidičák neživí. Ale komplikace nastává už je tím se.dostat do nějaké práce,. Radary kamery buzerace. Připadám si jak otrok této prohnilé a zkorumpované republice. Hnus,.. v létě jsem chtěl opustit ČR bohužel blbá náhoda se stala.

 5. Každý druhý feťák nebo opilec jezdí dál i bez řidičáku. A slušného člověka, který způsobil nepozorností vážnou DN a řízením živí sebe a svoji rodinu odebrání ŘP zlikviduje.

  1. Pokud způsobím vážnou dopravní nehodu byť nepozorností a i když jsem slušný člověk, tak se to prominout nedá. Tomu zraněnému nebo mrtvému a jeho pozůstalým to už nepomůže. Každý řidič se musí plně věnovat řízení. To že člověk není dokonalý je jasné, vím to z vlastní zkušenosti, kdy jsem vlastní nepozorností málem způsobil nehodu a jenom příslovečným štěstím se nic nestalo, tomu se asi nevyhne nikdo. Nicméně zákony platí pro všechny, ať je to slušný nebo neslušný člověk.

 6. Tak od nového roku sice nemusím mít u sebe řidičák, ale podle tohoto článku je to přestupek a musím ho odevzdat do pěti dnů obecnímu úřadu s rozšířenou působností, to mi hlava nebere.

  1. Ctete poradne at vam to hlava pobere. Pokud jezdite s necim na vo nemate opravneni. Kuprikladu mam na motorku pouze a jedu s autem. Tak mi seberou ridicak kde mam jen tu mororku a nesmim na nic. No, a pokud jste ho pri silnicni konttole nemel u sebe, coz tedy nemusite, tak ho musite fyzicky odevzdat do peti dnu. Me to prijde jasny

  2. Přečti si to znovu. O tom že by byl přestupek to, že u sebe nemáš ŘP tam není ani slovo. Píše se tam, že pokud ho nemáš u sebe, policista ho prohlásí za zadržený a do 5 dnů ho musíš odevzdat. Ro platí pokud jsi spáchal některý z výše uvedených přestupků a za to ti je zadržen, ne za to, že ho nemáš u sebe.

   1. Petr Stošek

    Musíš odevzdat? Já ho raději zapomenu v německu třeba…V zahraniči pak můžu jezdit dál.

  3. To bylo myšleno když uděláš nějaký přestupek za který hrozí jeho odebrání a budeš se vymlouvat ,že řidičák nemáš u sebe /a mít ho od nového roku nemusíš/,pak ho musíš odevzdat do 5. dnů na přísluřný úřad.

 7. “Stačí málo a policie vám může na místě zabavit řidičák.“ … no, paní „autorko“ – řídit ožralej, zfetovanej, jet po vesnici 90km/h, řídit autobus když na něj nemáte řidičák (nejlépe s lidma) nebo rovnou někoho zmrzačit nebo zabít – to je fakt MÁLO! Jen drobný přestupek, který jak říkáte: „Asi každý řidič někdy během svého motoristického života spáchá nějaký přestupek. Jsme jen lidé a jako tací chybujeme.“ … To spíš svědčí o tom, že v honbě za senzačním titulkem na webu máte něčeho málo v jisté horní části těla. Redakce má ve vás opravdu „Tahouna“.

  1. Skvěle napsáno, redaktorka se jen trapně snažila strhnout pozornost ne zrovna promyšleným titulkem :D

  2. Myslíte tím „… máte něčeho málo v jisté horní části těla.“, že má autorka malá prsa? Tak na to pozor, to už, podle novely zákona, zavání znásilněním.

  1. Obyčejným pracujícím lidem je asi úplně jedno , jaký režim vládne , pokud se mají v životě dobře a není draho .

  2. Opravdu? Jsem obyvatel a rozhodně z toh nemám pocit, že by mě někdo škrtil. A pokud máte na mysli, že tím je škrcena ta část obyvatelstva, která neumí jezdit jinak, než s přestupky, zejména pak ožratá, tak pak je jen dobře, když je škrcena :)

  1. dusankarlik39@gmail.co

   UK fašisti si tu mużou jezdit ják prasata a nic se jim nestane. Policie se pomalu ještě omluví. A po nás se vozí. Ubožaci pětidemolični

   1. Koupím auto , Škoda Octavia II , 2.0 TDi , v IA stavu , nejlépe černá , POUZE s ukrajinskou SPZ – abych nemusel dodržovat předpisy a parkovat kde chci . Nabídněte .

  2. Koupím auto , Škoda Octavia II , 2.0 TDi , v IA stavu , nejlépe černá , POUZE s ukrajinskou SPZ – abych nemusel dodržovat předpisy a parkovat kde chci . Nabídněte .

 8. Otázkou je, jak to hoši řeší u zahraničních vozidel……V příhraničí na severu čech jezdí jak dobytkové poláci a každý druhý je vyhulený a vesele si jezdí den co den do práce do průmyslových zón…..Normálně koukáte co se všechno děje a náprava žádná neexistuje, protože policie nikde není.

 9. Karel Poláček

  „Zjednodušeně řečeno, jezděte opilí nebo pod vlivem drog. “ – TO JAKO FAKT???

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru