V posledních pár dnech pořádně přituhlo, a tak si řada řidičů i několikrát za den vyzkouší rozcvičku v podobě ometání auta a škrábání zamrzlých oken. Ti, kteří mají vyhřívané čelní okno v těchto dnech vyhráli, protože se jich úmorná očista zamrzlých oken netýká. My ostatní bychom ale měli vědět, jak škrábat správně a na co rozhodně zapomenout.
Se škrabkou pozor
Většina z nás má v autě klasickou plastovou škrabku na okna. Stojí pár korun, nezabírá žádné místo a jeví se tak jako ideální pomocník proti zamrzlým oknům. Jenomže to není tak snadné. Přílišná síla a násilí nejsou při práci se škrabkou dobrým pomocníkem. Ať už je led na okně jakkoliv silný, jakmile budete na okno příliš tlačit, snadno se může stát, že praskne. Stačí k tomu jen nepatrné porušení okna třeba od letícího kamínku. Ani nemusí být vidět na první pohled. Jakmile se v takovém místě o okno při škrábání opřete, je zaděláno na velkou prasklinu. Stejný problém může být odsekávání ledu, které také může vést až k prasklému oknu.
Základem je příliš netlačit, raději jedno místo projet několikrát. A když je námrazy moc, může ideálně pomoci tekutý rozmrazovač oken. Dá se pořídit jak v různých online obchodech, tak ve většině hobbymarketů. Osobně mám vyzkoušený sprej na rozmrazení oken z Lidlu za asi 60 Kč a můžu jej s klidným svědomím doporučit. Stačí ho jen nastříkat na okno a chvilku nechat působit. Pokud je potřeba, je dobré okno dočistit škrabkou, ale většinou pak už postačí jen stěrače.
Horká voda?
Na sociálních sítích každoročně kolují videa, na kterých řidiči okna na autech rozmrazují pomocí teplé vody. Občas se najdou tací, kteří okno polijí vodou z rychlovarné konvice. Jakkoliv to vypadá jako velmi efektivní řešení, není to moc dobrý nápad.
I v tomto případě totiž stále platí fyzikální zákony. Velký rozdíl teplot by tak mohl okna nenávratně a výrazně poškodit. A ve chvíli, kdy je venku velká zima, voda na okně navíc rychle vychladne a může namrznout. Tím se dostanete tam, kde jste začali.
Okno je dobré zakrýt
Pokud patříte mezi ty, kteří očistu oken nemají v oblibě a chtějí se ji vyhnout, pak je dobré minimálně čelní okno zakrývat. Existují k tomu určené fólie, které nejsou nijak drahé. Někteří ke stejnému účelu doporučují obyčejný papírový karton nebo dokonce ručník.
Nutno ale říct, že v případě papíru stačí mokré mrznoucí mlhy, mrholení nebo mokrý déšť a z okna rázem nebudete sundávat jen námrazu, ale i zbytky papíru. Navíc pak mokrý nebo vlhký karton či ručník musíte vozit v autě, což přispívá ke zvýšené vlhkosti v interiéru, a tedy i mlžení oken. A k tomu nezapomínejme na plíseň, která se umí velmi rychle rozšířit do celého interiéru. Proto je ideální sázet jen na pro tyto účely vyrobené fólie na zakrytí oken.